Opis:
Triennale Sekcji Tkaniny “Sztuka Włókna 2025”
kurator wystawy: Joanna Lohn-Zając – Przewodnicząca Sekcji Tkaniny OW ZPAP
Galerie DAP1, DAP2 i DAP3 Domu Artysty Plastyka
Wystawa w dniach od 2 maja do 1 czerwca 2025 roku
Wernisaż w piątek 9 maja 2025 roku o godzinie 18:00
„Sztuka Włókna” to cykliczna wystawa zapoczątkowana w 2000 roku przez profesora Stanisława Trzeszczkowskiego (zm. w 2016 r.), założyciela i długoletniego Przewodniczącego Sekcji Tkaniny przy OW ZPAP. W tym roku przypada 25-lecie powstania Sekcji Tkaniny, obchodzimy również 80. rocznicę założenia Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Sekcja Tkaniny jest kontynuatorką działań Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego, którą w 1950 roku założyły artystki Maria Łaszkiewicz, Helena Bukowska, Zofia Grmela, Zofia Kodis-Freyerowa, Janina Stankiewicz i Janina Trawińska. Pracownia początkowo mieściła się w domu Marii Łaszkiewicz na warszawskich Bielanach przy ulicy Cegłowskiej. Na tutejszych krosnach tkała swoje pierwsze tkaniny Magdalena Abakanowicz. W 1965 roku Pracownia została przeniesiona na IV piętro nowo otwartego Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11A. W tym roku mija 75 lat od założenia Pracowni, a od 60 lat istnieje ona w naszej siedzibie przy ul. Mazowieckiej 11A.
Trzeba pamiętać, że to właśnie artyści warszawscy święcili międzynarodowe triumfy w drugiej połowie XX w. na Biennale Tkaniny w Lozannie, na przykład Maria Teresa Chojnacka, Krystyna Wojtyna-Drouet czy Wojciech Sadley, których prace możemy podziwiać dziś na naszej wystawie wraz z dziełami artystów młodszych pokoleń, ich uczniów i następców.
Jako kurator Triennale Sekcji Tkaniny „Sztuki Włókna” pragnę serdecznie podziękować Koleżankom i Kolegom z OW ZPAP biorącym udział w wystawie. To dzięki Wam powstała ta niezwykła ekspozycja, która intryguje tematami, zadziwia bogactwem technik i daje przestrzeń do rozważań. Za udostępnienie na wystawę dzieł naszych zmarłych Artystów składam podziękowania ich Rodzinom: Pani Małgorzacie Lutczyn – córce Marii Teresy Chojnackiej i Panu Tomaszowi Sadlejowi, synowi Wojciecha Sadleya. Moje podziękowania kieruję również do Pani Ewy Kłysz i Pani Doroty Taranek oraz całego Zespołu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za zaproszenie nas do współpracy i organizację drugiej odsłony wystawy w zabytkowych wnętrzach tego niezwykłego Muzeum.
Tegoroczny pokaz „Sztuki Włókna” jest dziewiątą już prezentacją najnowszych osiągnięć w dziedzinie tkaniny artystycznej. Na wystawie możemy zobaczyć twórczość sześćdziesięciu sześciu artystek i artystów. W swoich działaniach wykorzystują oni nie tylko klasyczne techniki tkackie, lecz także wypracowane przez siebie oryginalne techniki splotowe, między innymi z zastosowaniem druku, patchworku, techniki shibori, batiku, haftu, malarstwa na jedwabiu i filcowania czy dzianiny, na eksperymentach z pogranicza różnych dziedzin sztuk pięknych kończąc. Artyści próbują uchwycić ducha czasów, w jakich przyszło im żyć i tworzyć. Jedni poszukują swojego języka przekazu, inni nawiązują do tradycji tkackich.
Patronat honorowy nad wystawą ponownie objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest również fundatorem nagród w III Konkursie im. Profesora Stanisława Trzeszczkowskiego oraz nagrody okolicznościowej z okazji jubileuszu 25. rocznicy powstania Sekcji Tkaniny OW ZPAP.
Cieszy fakt, że tkanina artystyczna na nowo staje się popularna wśród odbiorców, kuratorów, krytyków sztuki, jest tematem książek, publikacji, konferencji, debat. To dla nas, artystek i artystów, bardzo ważne, że nasze dokonania są doceniane. Stanowi to impuls i inspirację do dalszej pracy twórczej. Wielu z nas przyświecają słowa Jolanty Owidzkiej: „Tkanina jest przychylna dla człowieka. Trzeba umieć rozmawiać z nitkami”.
Do zobaczenia za trzy lata podczas 10., jubileuszowej odsłony „Sztuki Włókna”.
Joanna Lohn-Zając – Przewodnicząca Sekcji Tkaniny OW ZPAP
Uczestnicy
- Joanna Alexandrowicz
- Krystyna Arska-Perepłyś
- Barbara Basiewicz
- Barbara Bielecka-Woźniczko
- Bożena Bieniowska-Hołowacz
- Alicja Maria Bieske-Matejak
- Alina Bloch
- Maria Teresa Chojnacka
- Ewa Cieniak
- Aleksandra Giros
- Natalia Grądzka
- Anna Hlebowicz
- Maria Janiga
- Beata Jarmołowska
- Bogna Jaroszewicz-Fogler
- Krystyna Jatkiewicz
- Maria Jełowicka
- Anna Kabacińska-Banaszkiewicz
- Ewa Kamieniecka
- Sylwia Korpalska
- Dominika Korzeniowska
- Tomasz Kowalewski
- Bożena Kuzio-Bilska
- Małgorzata Laird
- Anna Zuzanna Lasik
- Monique Lehman
- Bożenna Leszczyńska
- Monika Lewicka
- Marek Lewicki
- Katarzyna Lis-Lachowicz
- Joanna Lohn-Zając
- Zygmunt Łukasiewicz
- Ewa Łukiewska
- Joanna Mankiewicz
- Monika Marszałek-Kowalewska
- Barbara Michałowska
- Anna Michniewicz
- Jolanta Mikuła
- Ewa Misiak
- Małgorzata Myszka
- Joanna Otto
- Joanna Owidzka
- Beata Palikot-Borowska
- Aleksandra Parol
- Joanna Pasynkiewicz
- Barbara Pierzgalska
- Magdalena Piwko-Chudzik
- Marta Pokojowczyk
- Teresa Rucińska
- Tomasz Sadlej
- Wojciech Sadley
- Anna Sławińska
- Nadiya Sobolewska
- Paweł Sochacki
- Katarzyna Szymańska
- Urszula Święcicka
- Dorota Taranek
- Joanna Tumiłowicz
- Monika Tyczyńska
- Izabela Walczak
- Jolanta Wdowczyk
- Kamila Wojciechowicz-Krauze
- Krystyna Wojtyna-Drouet
- Dorota Wójcik
- Anna Zaniewicka-Goliszewska
- Katarzyna Żabińska-Sikorska