Opis:
Krzysztof Ryfa
Z albumu
Galeria Lufcik Domu Artysty Plastyka OW ZPAP
Wystawa w dniach od 4 do 27 kwietnia 2025 roku
Wernisaż w piątek 4 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00
Z widzeń, opowieści, przeżyć.
Z nie-opowiedzenia.
Z horyzontu i powietrza.
Charakterystyczne przetarcie na płótnie, ślad zdarzenia.
Przelot nad trzęsawiskiem o słowiańskiej, romantycznej aurze, a może współczesnym terenem przeznaczonym pod inwestycję?
Wyszczerbiony dach, deska, kamień z wartkiego młyna.
Łuk ramy okiennej pozbawionej widoku. Przykręcony do płótna, opieczętowany kolorami. I tak, ku zdumieniu obserwatora, zatrzymany… Między Quattrocento a Mondrianem.
Seria następujących po sobie obrazów. Horyzontalnych, strzelistych, opisanych gałązką, łachą.
Mniejsze płótna z pojedynczymi, wyróżnionymi przedmiotami. Skamielina, odcisk ceramiki, metalowy element z nieistniejących drzwi do spiżarni. Naraz perspektywa ulega zmianie; patrzę z wysoka na jednostkę manewrująca na wodach. Laserunkowa zieleń lśni jak szkło z holenderskich martwych natur.
Chłodne, bogate w palecie miesiące. Przebarwione pola, pasma odległych lasów. Mleczna czerń, jak określa ich kolor Krzysztof…
Malarz-kierowca cały czas patrzy, rejestruje. Zastanawia się, jak skonstruować obraz o podobnej sile oddziaływania. Świat jednocześnie napiera i uchodzi w bocznych lusterkach.
Co znaczy obraz?
Kiedy można go skończyć, skatalogować, powiesić na ścianie w galerii?
Dla kogo powstaje?
Kto zechce go otworzyć, “uruchomić” dla siebie?
dr hab. Natalia Wegner – Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Krzysztof Ryfa – urodzony w 1959 roku w Jeleniej Górze. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, którą prowadzi od 2012 roku. Twórca cyklicznego Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Alternatywy 33 gromadzącego twórców z Europy i innych kontynentów. Odbyło się 12 edycji Przeglądu. Jest członkiem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2023 roku otrzymał Laur Kultury Starosty Powiatu Ostrowskiego. Jego największą inspiracją jest pejzaż.
Obrazy prezentował m.in. w: Międzynarodowym Wschodnim Salonie Sztuki w Lublinie, Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki w Rzeszowie (w 2024 r. roku otrzymał wyróżnienie), Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Salonie Plastyki Egeria w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie, Bielskiej Jesieni w Bielsko Białej, Konkursie im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Arsenale 88 w Warszawie, Czterech Porach Roku w Szczecinku, Ostrowskim Biennale Grafiki i Rysunku w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Rafała Pomorskiego w Katowicach, Międzynarodowej Wystawie „Bez granic” w Białej Podlaskiej, Quadro Art w Łodzi, Pejzażu Współczesnym w Częstochowie.
Wystawiał swoje obrazy m. in. w: Starej Prochowni w Warszawie, Galerii ZPAP w Warszawie, Galerii ZPAP Na Piętrze w Łodzi, Galerii ZPAP Kierat w Szczecinie, Galerii ZPAP przy Piwnej w Gdańsku, Galerii Profil w Poznaniu, Galerii BWA w Rzeszowie, Galerii BWA w Sieradzu, Galerii BWA w Pile, Centrum Kultury Browar B we Włocławku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum w Lewkowie, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, BWA w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień w Kaliszu, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Bibliotece Głównej w Kaliszu, Galerii ZPAP w Zielonej Górze, Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Galerii Sztuki w Mosinie, Galerii Brama Wrocławska w Oleśnicy, Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, Pałacu w Siemczynie, Pałacu Struga, Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy.
Za granicą prezentował twórczość w Niemczech (Hamburgu, Erfurt, Wiesbaden, Kassel), we Francji (Lille, Henin-Beaumont), we Włoszech (Werona), w Szwecji (Malmo), na Cyprze (Pafos), w Ukrainie (Lwów, Łuck), w Litwie (Koszedary, Zyple), w Stanach Zjednoczonych (Chicago).