Opis:
KODY DNA
Od ponad trzydziestu lat Krzysztof Pająk konsekwentnie obrazuje świat i komentuje jego struktury, energię, koloryt. Nieustannie odkrywa coś nowego, coś ekscytującego. Opowiada o tym co było, co trwa i przemija. Z wyjątkową wrażliwością, z alchemiczną dociekliwością przygląda się procesom powstawania i scalania, unicestwiania i rozpadu elementów ziemskiego globu, obszaru egzystencji człowieka, jego działań, pracy i kreacji. Niepokój i własne obserwacje twórcy sprawiły, że doznaje on życie jako splot tajemnic, osobliwości, niespodziewanych wydarzeń, sytuacji i zjawisk.
Artysta uważnie spogląda w głąb czasu i dziejów, namawia do szczerej rozmowy o współczesności – tej zwykłej, codziennej i tej tajemniczej, intrygującej, nie poddającej się łatwym komentarzom i interpretacjom. Sztuka jest dla mnie porządkowaniem chaosu otaczającego nas świata – wyznaje Krzysztof Pająk. Pod tym, co uważa się za powierzchowną dekoracyjność, chciałbym ujawnić drugie dno – szlachetną prostotę i harmonię. Z rozwagą mówi o istocie i sensie istnienia, potrzebie poznawania natury i mechanizmów życia; przestrzega przed burzeniem ładu i porządku sprawdzonych, dobrych systemów.
Po cyklach obrazów o rafach koralowych, pejzażach urbanistycznych, układach scalonych, konstelacjach gwiezdnych nadszedł czas malarskich rozważań artysty nad istotą i rolą DNA – kwasu deoksyrybonukleinowego, organicznego związku chemicznego, który pełni w żywych organizmach funkcję nośnika informacji genetycznych. DNA stanowi zapis właściwości dziedzicznych wszystkiego, co żyje. Pierwszy szczegółowy model cząsteczki DNA opracowali w 1953 roku James Watson i Francis Crick – amerykańsko-brytyjski tandem genetyków – za który dziewięć lat później uhonorowano ich Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny. Jego przestrzenny schemat przypomina drabinę skręconą śrubowo wokół jej osi; nosi nazwę podwójnej helisy.
Krzysztof Pająk ciekawy złożoności DNA i jego ogromnej roli w strukturach żywej materii, odważnie komentuje biologiczne powiązania i uzależnienia skomplikowanego, niebywale zróżnicowanego układu. Odtwarza otaczający nas świat nieograniczoną niczym gamą barw. Gęsta, intrygująca materia malarska zwielokrotnia ludzkie emocje, nastroje, uczucia, wzruszenia, które obrazują i definiują żywot mieszkańca ziemskiego globu, jego czyny i predyspozycje, sny i marzenia. Kolory wzajemnie się przenikają, uzupełniają, rezonują; intensyfikują wzrokowe doznania. Wiele z obrazów kojarzy się z zapisem nutowym awangardowego, wielowymiarowego utworu muzycznego. Każdy malarski znak, artystyczny walor spełniają ściśle określone funkcje, współgrają ze sobą i tworzą jedyną w swoim rodzaju wizję realności.
Spośród wielorakości i zagadkowości świata, jego najprzeróżniejszych form, kształtów i kolorów Krzysztof Pająk wyodrębnia to, co najistotniejsze w zrozumieniu sensu poruszania się człowieka po niezwykle rozległym i złożonym terytorium życia biologicznego i intelektualnego. Jego obrazy stanowią zapis doznań i oczarowań, wzruszeń i irytacji, które codziennie towarzyszą każdemu z nas. Stanowią bardzo osobiste, przekonywujące odczytanie metafizycznego i egzystencjalnego wymiaru przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Jerzy Brukwicki
Wieloletni szef „Galerii Krytyków Pokaz”
Krzysztof Pająk
malarz, grafik, projektant, fotograf
Urodził się 18 marca 1956 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania graficznego prof. Romana Duszka i pracowniach malarstwa prof. Jana Dziędziory i prof. Jacka Sempolińskiego (2004).
Jego „elementarzem artystycznym” stały się wykłady prof. Lecha Tomaszewskiego (1926-1982) dla studentów warszawskiej Akademii poświęcone podstawom projektowania, zagadnieniom różnorodności form i struktur oraz esej Wassily’ego Kandinsky’ego „Punkt i linia a płaszczyzna. Przyczynek do analizy elementów malarskich”.
Współtwórca projektu komunikacji wizualnej dla szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (1985). Laureat Nagrody Talensa (2005), jednej z trzech głównych nagród I Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej,WFFA’05 (2005) Autor ponad 45 wystaw indywidualnych, m.in. w Elblągu, Warszawie, Kolonii, Munchengladbach oraz uczestnik ponad 350 wystaw zbiorowych, m.in.: MUBA’ 87, Bazylea (1987); „Arsenał 88”,Warszawa (1988); „Obraz i ruch ” – Muzeum Kinematografii, Łódź (1991); Fundation Laigle Roermond – Holandia (1992); „Together in Life and Art” – Instytut Polski, Paryż (1999); „Syndrom Milenijnego Przełomu” – Galeria DAP, Warszawa (2000); „Walking Art Tour” – Hotel Victoria, Warszawa (2005); Beijing International Art Biennale – Chiny (2005); „Świadectwa czasu” – Instytut Polski, Berlin (2005); „Wobec zła”- Triennale Sztuki Sacrum 2006 – Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2006), Płocka Galeria Sztuki; Galeria Sztuki w Legnicy (2007); Targi Sztuki Kunstmassan ’07 – Sztokholm, (2007); „Polska dzisiaj. Pomiędzy Tradycją a Nowoczesnością, Droga do Unii …” (wystawa fotografii) – Parlament Europejski, Strasburg (2011). ); „Uczta u Mistrzów”,Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Pięknych ,Kraków (2012); XI Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa (2013); „Through each other’s eyse” polsko-tajlandzka wyst. malarstwa, Warszawa DAP ZPAP Warszawa ( 2013); XV Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, Salon Wystawowy LEICA, Warszawa; 1 Exhibition of black light painting, Genua (2015).
Bierze udział w wielu aukcjach charytatywnych, m.in. Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, Fundacji Sue Ryder, Fundacji Dzieci Niczyje, Fundacji „Ogród Nadziei”.
Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Francja, Holandia, Szwajcaria, Szwecja
Brytania). Mieszka w Warszawie.
krzysztof.art@wp.pl