Opis:
Krystyna Podlacha
Barwy pejzażu
Wystawa w dniach 20 stycznia – 8 lutego
Galeria Lufcik
Ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Autorka o wystawie „Barwy pejzażu”
Pejzaż, weduty i sceny rodzajowe to moje tematy stwarzające malarski klimat polskiego Podlasia, chorwackiej Dalmacji, Kwarneru oraz włoskiej Umbrii i Toskanii. Retrospekcja z Podlasia to afirmacja natury, zdającej się nie zmieniać od wieków. Nadbużańskie pejzaże zapraszają do kontemplacji przyrody, której chmury stanowią istotny element. W malowidłach odnajduję lekkość chmur – przejrzystość powietrza. Ciepłe barwy pól, nasycone błękity stwarzające głębię rzek zachęcają do przeniesienia okolic pradziadów Nepli, Pratulina, Wyczółków, Wyrzyków i Jabłonny Lackiej na płótno.
Z Dalmacją wiążą się impresje z pobytu na wyspie Korczula. Jasne domy z białego kamienia z wyspy Kamenjak kontrastują z lazurową barwą morza, a palmy przy bulwarach stwarzają śródziemnomorski klimat. Dalmacja to kamienne miasteczka o wąskich uliczkach górujące na tle błękitu nieba i tafli morza pobłyskującej srebrzystą barwą w dali. Oazą w murowanym mieście Szybenik są ogrody, które zaskakują nasyconą barwą. Wybrzeże Kwarneru to również migdałowce o zachwycającym pokroju konarów, które wyznaczają kierunki kompozycji.
W przestrzeni wielu obrazów pojawiają się postacie – przechodnie, towarzysze podróży, które nie są tylko dodatkiem, lecz stanowią integralną materię kompozycji.
Dalej, prace związane z przyrodą i zabytkami słonecznych Włoch, które stały się motywem moich artystycznych poszukiwań. Tu światło i barwa odgrywają szczególną rolę. Rozproszone światło poranków oraz sączące się złoto wczesnego popołudnia, kontrasty lub równomierne nasycenie, błękit włoskiego nieba, róż, żółcień neapolitańska, ugier domów i kamienistych dróg oddają atmosferę Umbrii i Toskanii.
Krystyna Podlacha urodziła się w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Konserwacji w Warszawie w 1983 roku. Malarstwo ukończyła w pracowni prof. D. Makowskiej, rysunek w pracowni prof. S. Damskiego oraz T. Żołnierkiewicza. Jest członkiem ZPAP od 1990 roku. Twórczość malarska obejmuje pejzaż polski, chorwacki i włoski, weduty, martwe natury, portret, malarstwo rodzajowe oraz kwiaty.
Autorka posługuje się najczęściej techniką olejną na płótnie, czasami akwarelą. W jej obrazach można odnaleźć fascynację światłem. Szczególnie jest to widoczne w pejzażach, wnętrzach oraz martwych naturach.
Wystawy indywidualne i zbiorowe:
1987 – „Obecność”,
1992 – „Dekada sztuki”,
1993 – Wystawa w Domu Dziecka na Ochocie, Wystawa w Princeton (USA) indywidualna,
1994 – udział w Miesiącu Malarstwa, wystawa w Domu Artysty Plastyka „Prace na papierze”, w Muzeum Niepodległości „Prace olejne”,
1994 – Dom Artysty Plastyka „Wystawa małych form”,
1995 – „Rodzina”, !996 – „Pasja”,
1998 – Ars Novum Gallery „Malarstwo olejne” – indywidualna,
2000 „Syndrom Milenijnego Przełomu” DAP – Galeria ZPAP,
2001 – „Otwarte drzwi” DAP – Galeria ZPAP,
2002 – „Malarstwo olejne” indywidualna, Galeria Prymasowskiej Fundacji im. Kardynała Augusta Hlonda,
2003 – „Malarstwo olejne” – wystawa w Galerii Sadów Grodzkich,
2005 – wystawa malarstwa „Przyjaźń” (na Jelonkach),
2006 – „Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych”. DAP w Warszawie,
2007 – ”Duch i Sacrum” Galeria ZPAP,
2007 – „Malarstwo” – wystawa indywidualna ZPAP Galeria 0 22,
2007 – wystawa „Ars Semper Fidelis” galeria „Wieża”,
2008 – „Zostań z nami” Galeria DAP,
2014 – „Aktualności” Galeria DAP Warszawa,
2014 – „Malarstwo” Galeria Dzwonnica Wilanów,
2015 – Osobowości Galeria DAP,
2016 – „Didaskalia – Malarstwo” Galeria DAP,
2017 – „Wizje” Galeria DAP , „Malować przede wszystkim”
2018 – Galeria Lufcik „Obraz z pracowni”
2019 – Galeria DAP, „Obok siebie”
2020 – Galeria DAP, „Malarstwo 2020-2021”