Opis:
Wystawa „Jak to jest zrobione” ma na celu prezentacje prac i zapoznanie zwiedzających z techniką tworzenia tkaniny unikatowej. Ewa Łukiewska tka przede wszystkim zwykłymi nićmi: lnianymi, bawełnianymi, jedwabnymi oraz syntetycznymi. Ważnym elementem w procesie powstawania tkaniny jest osnowa, którą artystka lubi pokazywać.
Na wystawie będą eksponowane są obrazy łączące różne techniki np. papier czerpany z tkaniną, filc z papierem, elementy wytkane z osnową itp. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z przeplotami tkackimi i zapoznać się z wiedzą na temat powstawania papieru czerpanego, dostrzec w kolażach zatopione materiały takie jak: nasiona, rośliny, sznurki, nici, tasiemki itp. Artystka bazuje na pulpie celulozowej i roślinnej, dodając różnorodne rośliny, które nadają swoistą fakturę i barwę jej pracom, kolor uzyskuje dzięki barwnikom naturalnym i chemicznym.
Ewa Łukiewska studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni tkaniny artystycznej prof. Józefy Wnukowej. Jej twórczość koncentruje się wokół tkaniny oraz malarstwa, sztuki papieru. Prace często realizowane są autorskimi technikami. Poza powyższymi działaniami zajmuje się edukacją plastyczną na różnych poziomach wiekowych. Bierze udział w plenerach i sympozjach w zakresie sztuki. Prezentowała swoje prace podczas licznych (320 wystaw) wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych.
Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród np.
-II nagroda w Ogólnopolskim konkursie pt.”Tkanina inspirowana muzyką Moniuszki”- Warszawa
-XII Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Centralne Muzeum Włókiennictwa –Łódź
-Grand Prix na II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego-Gdańsk
Prace Ewy Łukiewskiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum w Lęborku ,Muzeum Rzemiosła w Krośnie w kolekcji „Small and Pieces for Europe w Bebington ( Wielka Brytania),Muzeum fregaty ”Dar Pomorza” w Gdyni, Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą .