Opis:
Jak co roku, od 16 do 28 czerwca zapraszamy na wystawę tegorocznych prac dyplomowych studentek ASP:
Alicji Kukier w Lufcikui Patrycji Serwety w Galerii DAP3
Alicja Kukier urodzona w 1995 roku, studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na studiach związana z Pracownią Malarstwa prof. Wojciecha Cieśniewskiego, Pracownią Struktur Wizualnych dr hab. Jana Mioduszewskiego oraz Pracownią Tkaniny Artystycznej dr hab. Elwiry Sztetner.
W swoim dyplomie “Od powietrza, głodu, ognia i wojny” zajmuje się zagadnieniem bezsilności. Tworząc, zdejmuje swoją współczesną skórę i wciela się w człowieka pierwotnego, szukającego namiastki sprawczości i resztek znaczenia. Gdy oglądamy jej płótna poruszamy się w nowej rzeczywistości, w której próbujemy rozpoznawać i nazywać poszczególne elementy. Chcemy wiedzieć więcej, jednak wszystko co wobec nas zewnętrzne, wydaje się być toporne i proste, górujące nad nami i potężne. Obrazy i obiekty stanowią swoiste powtórzenie nastroju i uczucia, które mógł odczuwać człowiek pierwotny w kontakcie z nieprzewidywalnymi żywiołami. To, co nam pozostaje do doświadczania, to świat zacierający szczątki ludzkiej aktywności. Świat zawierający pozostałości po działaniach błagalnych, wszelkiego rodzaju ofiarnych obrządkach, ale pozbawiony bezpośredniego sprawcy. Człowiek bezsilny poszukuje pewnej wyrwy w rzeczywistości, pęknięcia, w którym dostrzega coś większego od siebie. Przerwy w jej strukturze, dające dojście do tego co nieświadome. Mamy nadzieję na kontakt z realnym. Wierzymy, jak człowiek pierwotny, że wszelkie kontakty z naturą polegają na wzajemności.
Wzięła udział w wystawach m.in.: “Pracownia 64” Galeria Autonomia w Warszawie, (2021), “Wyraj” Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie (2021), “Priestor na vydaj/Przestrzeń do podziału” Instytut Polski w Bratysławie (2022).
Patrycja Serweta
Urodzona 1998 w Kołobrzegu. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie (2014-2018). Od 2018 studentka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i video. Swoją twórczość opiera głównie na osobistych doświadczeniach. Interesują ją szczególnie zagadnienia relacji międzyludzkich, rodziny i wspomnień.
Praca dyplomowa z Malarstwa Od nowa zrealizowana pod opieką dr hab. Antoniego Starowieyskiego, prof. ASP oraz aneks w pracowni Struktur Wizualnych Pamiętnik z dorastania. Autoportret w relacji z Mamą zrealizowany pod opieką dr hab. Jana Mioduszewskiego, prof. ASP
Obrazy z cyklu „Od nowa” są swoistą mozaiką osobistych przeżyć z dzieciństwa i dorastania oraz pewnej refleksji z perspektywy minionego czasu. Istotnym bodźcem, aby stworzyć obraz jest dla mnie fotografia z rodzinnego albumu. Analizuję wspomnienia i emocje, jakie we mnie wywołuje, a następnie przekształcam ją za pomocą medium malarskiego. Nie interesuje mnie odtwarzanie jeden do jednego kompozycji zdjęć, ale zbudowanie pewnej osobliwej nowej rzeczywistości skłaniającej do refleksji nad współczesnym życiem rodzinnym, dorastaniem i relacją małżeńską. Obrazy więc nie są ani formą pamiętnika ani żadnym rozrachunkiem z przeszłością, choć początkowo myślałam, że będę ku temu zmierzać.
Praca nad aneksem zaczęła się od przeczytania zawartości niewielkiego zaadresowanego do mnie pamiętnika, w którym rodzicie opisali moje pierwsze dni i około dwa lata z naszego rodzinnego życia. Niewielka książeczka stała się dla mnie głównym źródłem informacji o ich uczuciach z tamtego okresu. Chcąc opowiedzieć o mojej relacji z Mamą, zaprosiłam ją, aby uczestniczyła w tym projekcie osobiście i przepisała treść pamiętnika bezpośrednio na moim ciele. Na wystawie zaprezentowane są fotografie oraz video dokumentujące proces przepisywania pamiętnika.