Opis:
Bogna Jaroszewicz-Fogler i Anna Michniewicz
ROZMOWA
Debiuty w Sekcji Tkaniny
Galeria DAP3 Domu Artysty Plastyka OW ZPAP, ul. Mazowiecka 11A, 00-052 Warszawa
Wystawa w Galerii DAP3 czynna w dniach od 25 października do 17 listopada 2024 roku
Wernisaż wystawy o godzinie 18:30 w piątek 25 października 2024 roku
„Debiuty” to cykliczna wystawa, która ma na celu promocję twórczości artystów niedawno przyjętych do Sekcji Tkaniny przy OW ZPAP, zarówno nowych absolwentów uczelni artystycznych, jak i dojrzałych artystów tworzących w dziedzinie sztuki włókna.
W tegorocznej edycji wystawy mamy możliwość obejrzenia prac Bogny Jaroszewicz-Fogler i Anny Michniewicz, które tak opowiadają o swojej długoletniej przyjaźni: „Nasza ROZMOWA zaczęła się wiele lat temu. Ta sama Akademia, ten sam Wydział Malarstwa, ta sama pracownia dyplomowa, ten sam promotor – prof. Wojciech Sadley. Po latach ciągle dyskutujemy na temat tkaniny, jej funkcji, problemów artystycznych i technicznych. Chociaż każda z nas idzie własną drogą, to sposób patrzenia na tkaninę mamy podobny. Bezcenne w naszej współpracy są wzajemne korekty i burzliwe dyskusje. Aktualny pokaz to osobiste interpretacje tkaniny klasycznej – kilimu i dywanu”.
Bogna Jaroszewicz-Fogler: Prace, które przygotowałam na wystawę, mieszczą się w szeroko pojętym schemacie dywanu, jednakże materiały i technika są dalekie od technologii dywanu klasycznego. Zaprzeczają jego tradycyjnej funkcji – mają prowokować abstrakcyjne i pozamaterialne skojarzenia.
Anna Michniewicz: Chciałam opowiedzieć o cyklu „Kilim w procesie”. Zastanawiam się, czy kilim ma swoją „gramatykę“ i swoją „składnię”? Jak przekroczyć konwencję, nie niszcząc tradycyjnych form? Do swoich rozważań dotyczących „kilimowej gramatyki” wybrałam moduł wielkości 21 x 18 cm. Kształtki te tworzą mobilne układy, umożliwiające widzom współkomponowanie kilimowych form.
Wystawę ROZMOWA można interpretować jako dialog nie tylko między dwiema artystkami, ale również jako zaproszenie do zadawania pytań, wymiany zdań na temat tradycyjnych technik tkackich w kontekście współczesnej sztuki włókna. Rozmawiajmy więc…
Zapraszam serdecznie w imieniu własnym, Artystek i całej Sekcji Tkaniny!
– Joanna Lohn-Zając – kuratorka wystawy, przewodnicząca Sekcji Tkaniny OW ZPAP
BOGNA JAROSZEWICZ-FOGLER
Studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1978 r. uzyskała dyplom w zakresie tkaniny artystycznej w pracowni prof. Wojciecha Sadleya i malarstwa w pracowni prof. Jana Tarasina. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Ziemi Chełmskiej – Galeria 72 oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
ANNA MICHNIEWICZ
Dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Wojciecha Sadleya, aneks z malarstwa u prof. Tadeusza Dominika w 1978 roku. Prace w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Citibank w Warszawie, BWA w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Bogna Jaroszewicz-Fogler