Opis:
Na wystawie prezentujemy obrazy należące do Przyjaciół artystki, fotografie odnalezionych w Jej notatkach szkiców i projektów prac – to zaledwie znikoma namiastka twórczości Anny Tokarczyk, nikły ślad wielkiej indywidualności twórczej.
W swojej pracy „Pogranicza sztuki” z 1979 r. Anna Tokarczyk pisze m.in.: „Groteska, śmiech, tragifarsa, jeszcze większy śmiech, to lubię i tu jestem ja. Nie ma zestawów kolorystycznych, są konteksty kiczowate i na szczęście dzięki tym kiczowatym kontekstom odkrywa się po pewnym czasie, że tenże zestaw kolorystyczny, rysunkowy jest na miarę dzieła sztuki. Czasami odnoszę wrażenie, że film jest wielką świnią, zabrał obrazowi wszystko oprócz jednej rzeczy – możliwości dotyku. Czy to jest aż tak istotne? Uważam, że tak.”…
Anna Aleksandra Tokarczyk-Szmit urodziła się w Warszawie w 1953 roku. Na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie studiowała w pracowniach Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem otrzymała w 1979 roku w pracowni Ludwika Maciąga, aneks z grafiki u Haliny Chrostowskiej, także z wyróżnieniem.
Debiutowała wystawą w 1985 r. w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, wcześniej (1979 r.) zrealizowała film animowany do płyty „Follow my dream” Józefa Skrzeka. W 1988 r. wzięła udział w wystawie zbiorowej Arsenał 88, gdzie otrzymała wyróżnienie honorowe. Wystawiała obrazy i współpracowała z Galerią „Pod Kasztanami”, Galerią Baumana, Salonem 101. We wrześniu 1997 r. wzięła udział w wystawie zbiorowej w Zachęcie (aukcja na rzecz druku katalogu Jana Cybisa). W październiku tegoż roku wernisaż Autorki „Moje Ego” w Salonie 101 był powodem realizacji scenariusza filmu pod tym samym tytułem. W sierpniu 1999 r. miały miejsce pokazy prac w Modular Cafe Bar i w grudniu w Cafe Bar „Szpilka” – malarstwo i rysunek pt. „Samice”. W 2000 r. – wystawa „Idiom piękna” w Szpilce i pokaz filmów autorskich „Samica… i gwizdek” i „Spacer”. Artystka wykonała również elementy scenografii do wieczorów poezji (DK Stare Miasto) i spektaklu teatralnego „Strzałka czasu” (reż. Dorota Brzozowska).
Realizowała: ilustracje do książek, dekoracje wystaw sklepowych, malarstwo ścienne i sztalugowe, kopie, liczne portrety na zamówienie, udzielała lekcji malarstwa i rysunku.
Zmarła tragicznie w 2008 roku.