Opis:
ANNA KACPRZAK
PRZENIKANIE
Galeria Lufcik / ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Wystawa czynna: 17-30 września 2020.
Szanowni Państwo,
W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na Covid-19 jesteśmy zobowiązani do rygorystycznego przestrzegania limitu osób biorących udział w wydarzeniach organizowanych w galeriach przez OW ZPAP.
Ze względu na zalecenia Sanepidu i MKiDN wejście na wernisaż tylko za zaproszeniami.
Za niedogodności przepraszamy.
Fundament moich prac stanowi kategoria czasu, ale zderzenie zastosowanych „starych” i „nowych” technologii ma inne zadania niż tylko wywoływanie wrażenia dysonansu czy inspirowanie do refleksji o przemijaniu.
Stworzony przeze mnie cykl jest zaproszeniem widza do zabawy złudzeniem. Iluzja ta opiera się nie tylko na zmianach samej perspektywy w procesie widzenia, ale również na uczuciowym filtrze i emocjach, jakie wywołuje konkretny dobór barw i kształtów.
Utrwalone przeze mnie kolory i figury są wyrazem mojego własnego sposobu odczuwania, nawiązują do marzeń sennych, ale i zacierają różnice między światem rzeczywistym a fantazją.
Jednocześnie w samym procesie widzenia zapraszam widzów do przyjrzenia się ich własnym emocjom. Proces postrzegania jest zawsze bardzo mocno związany z wyobraźnią a odbierane przez zmysły obrazy bywają zazwyczaj deformowane przez określone „narzędzia”: doświadczenia, oczekiwania, potrzeby, lęki i wszystkie uczucia uruchamiane przez podświadomość widza. Dodatkowo, każdy ma swój indywidualny sposób postrzegania natury, inne bogactwo wyobraźni, inną podatność na zmiany nastroju i temperatury otoczenia.
Według mnie, percepcja upływu czasu mocno wiąże się z emocjami. Czas to kategoria niezwykle dla mnie ważna w twórczości. Jest o tyle trudna, że nie jest postrzegana „wprost” – przemijanie widzimy poprzez dostrzeganie różnic i zmian, po zrekonstruowaniu wrażeń zmysłowych przez mózg. Starałam się zatem uchwycić pewną ulotność tych doświadczeń.
Anna Kacprzak
Anna Kacprzak pochodzi z rodziny artystycznej. Wybrała zawód konserwatora sztuk pięknych, ale uprawia grafikę artystyczną, serigrafię, wytwarzaną na ASP, operując techniką graficzną w sposób mistrzowski. Unikatowa grafika powstaje z wielka starannością i pracowitością, nieraz w długim czasie.„Fantasmagorie”, „Ulotna doskonałość” odzwierciedlają perfekcję kobiecej ręki, unosząc nas w przestrzeń wyobrażoną, ze świata rzeczywistego w sfery jakby odprysku widm i marzeń. Artystka utrwala w pamięci chwile percepcji wrażeń, które ją najmocniej poruszyły. W swoich wypowiedziach odsłania proces twórczy również na filmach oraz opisuje go własnym słowem, od inwencji do powstania grafiki, nie ujawniając w pełni tego, co jest tajemnicą piękna sztuki. Serigrafie to wizualizacja – jak pisze artystka – emocji, snu, uczuć z indywidualnej perspektywy, czy niedopowiedziana iluzja świata realnego.
Dzięki ekspozycji w galerii „Lufcik” OW ZPAP mamy możliwość ujrzeć milczącą poezję, jaką przeniknięta jest ta wrażliwa twórczość i przeczytać oniryczne refleksje o sztuce, która posiada tak wiele estetycznych wartości współczesnych czasów i lekkości bytu.”
Larysa Jaromska, Członek Zarządu OW ZPZAP
Wystawę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
Patronat medialny: warszawa.ngo.pl
_________________
Anna Kacprzak urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Pochodzi z artystycznej rodziny. Dziadek, Tadeusz Szymański, ukończył krakowską ASP. Był wybitnym twórcą szkła artystycznego. Rodzice, absolwenci warszawskiej ASP, Małgorzata i Wiesław Faber, są cenionymi konserwatorami.
W 2003 roku, ukończyła Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki o specjalizacji Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, oraz studia pedagogiczne. Obecnie jest doktorantką na warszawskiej ASP, na Wydziale Grafiki. Z pracy konserwatorskiej czerpie precyzję i umiejętność porozumienia się z drugim twórcą poza słowami i czasem. Ceni sobie tradycję malarską i kunszt warsztatowy. Prowadzi zajęcia artystyczne z dziećmi i dorosłymi. Uprawia również ceramikę. Spełnia się, malując, rysując ilustracje, tworząc grafiki. Swoje prace pokazuje od 2006 roku na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W ostatnich latach zdobyła wiele nagród w Polsce i zagranicą. Mieszka z rodziną w Warszawie.