Wernisaż: 7.06. godz. 19:00
Wystawa czynna: 8.06. – 14.06.
Teutsch Gallery, ul. Mazowiecka 10, 00-052 Warszawa
Krystyna Humienna – artystka wszechstronnie uzdolniona, z wykształcenia muzyk i plastyk. Prowadziła działalność pedagogiczną a jednocześnie rozwijała zainteresowania malarstwem. W1997 roku wydała książkę „Przez oczy rododendronu” z własnymi wierszami i akwarelami. Po jej promocji wyjechała do Warszawy by kontynuować studia plastyczne w Europejskiej Akademii Sztuk. Były to płatne studia dzienne pod kierunkiem Rektora uczelni profesora Antoniego Fałata. Oprócz Rektora, wykładowcami byli tu sławni malarze profesorowie tacy jak: prof. Jerzy Duda Gracz, Franciszek Starowieyski, Andrzej Sadowski, Marzanna Wróblewska i wielu innych artystów plastyków. Po ukończeniu studiów dyplom z malarstwa i grafiki Pani K. Humienna otrzymała w 2001 roku w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ryszarda Osadczego. Jako dyplomowana artystka, tworzy pierwszy scenariusz wystawy ze swoimi pracami przy kościele Św. Anny w galerii „Wieża” na Starym Mieście w Warszawie. Następnie wstępuje do Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Warszawski w 2002 r. Odtąd czynnie uczestniczy w wielu prestiżowych wystawach w Warszawie i w województwie mazowieckim. Organizowała wystawy swoich prac za granicą: we Włoszech, Hiszpanii, w Brazylii i w Belgii.
W swoim malarstwie Krystyna Humienna nie kieruje się wypracowanym stylem, wiele pięknych widoków, scen i obrazów, koduje się w Jej pamięci. W swoim dorobku posiada grafiki, akwatintę, akwafortę, miękki werniks, suchą igłę a także litografię, które to techniki namiętnie uprawiała podczas studiów plastycznych. Obok twórczości plastycznej poszerzyły się Jej talenty literackie i muzyczne. Pisze wiersze, teksty do piosenek, recenzje z koncertów i wydarzeń kulturalnych, opowiadania, bajki. Jest także uzdolniona wokalnie.
Artystka realizuje w swej twórczości zarówno plastycznej, poetyckiej i muzycznej romantyczne dopełnienie sztuk. Jej malarstwo jest odbiciem zachwytu przyrodą i architekturą Belgii, Italii, Brazylii, Grecji, Hiszpanii i Polski. Akwarele i grafiki zamieszczone , świadczą o wrażliwości autorki na piękno natury, są impresyjnym i poetyckim wyrazem wyobraźni.
Jan Kaniewski