Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprosić na wystawę Laureata Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2018 – Rafała Bujnowskiego!
Galeria DAP, ul. Mazowiecka 11A, Warszawa
Wystawa czynna będzie w dniach: 12-30 września 2019 r.
Wystawa Rafała Bujnowskiego Plastyka a higiena jest premierową prezentacją obszernej serii prac na papierze, nad którą artysta pracował przez ostatni rok. Używając niekonwencjonalnego materiału – papierowych ręczników kuchennych – i na poły mechanicznego procesu malarskiego, Bujnowski drąży istotę plastyki: kreowania iluzji przedstawienia. Wizerunki, które składają się na ten cykl oscylują na granicy narracji i przywidzenia. Punktem wyjścia jest tu rutynowy zabieg czyszczenia pędzli. Obrazy na ręcznikach powstają niejako mimochodem jako kompozycja wtartych w papier brudów. Bujnowski traktuje ten higieniczny aspekt procesu malarskiego nie tylko jako metaforę, ale też wręcz dosłownie jako metodę “czyszczenia głowy”, grę z pogranicza psychoanalizy i obsesyjnej stymulacji wyobraźni.
Na wystawie w galerii Domu Artysty Plastyka pokazanych zostanie około setki prac z tego cyklu, jemu też w całości poświęcona będzie towarzysząca pokazowi publikacja.
Rafał Bujnowski (ur. 1974) to jeden z najbardziej radykalnych i inteligentnych malarzy współczesnych. Jego sztuka w błyskotliwy sposób łączy tradycję malarskiego minimalizmu i postkonceptualizmu. Tematem kolejnych projektów Bujnowskiego – obrazów, wideo, obiektów czy akcji – są konwenanse związane ze społecznym funkcjonowaniem artysty, dzieł sztuki i obrazów, jak również konwencjonalność samej sztuki. Obrazy Bujnowskiego ujawniają i zmieniają sens w zależności od otoczenia w jakim zostaną umieszczone czy sposobu oświetlenia. To swoiste modele dzieł sztuki, ujawniające napięcie między procesem artystycznej produkcji i konsumpcji. Niewątpliwy i nieprzeciętny talent plastyczny artysty sprawia zarazem, że jego prace są również doceniane jako samodzielne dzieła malarskie w oryginalny sposób oscylujące na granicy abstrakcji i figuracji.
Rafał Bujnowski studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2000 roku). Jest m.in. laureatem międzynarodowej nagrody artystycznej Europas Zukunft (2005), a jego prace znajdują się wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w Sprengel Museum w Hannoverze, Sammlung Goetz w Monachium, Henry Art Gallery w Seattle, Rubell Familly Collection w Miami oraz najważniejszych polskich muzeach sztuki współczesnej.
Wiosną bieżącego roku w alejach Ujazdowskich w Warszawie został odsłonięty oryginalny Pomnik neurotyków jego autorstwa. Inne jego realizacje w przestrzeni publicznej znajdują się w Krakowie (elewacja Bunkra Sztuki) oraz Sopocie (tablica Sierpień na bloku przy ulicy Morskiej).