Zapraszamy na symboliczne otwarcie instalacji pt. Katyń, znanego w Polsce i na świecie, wielokrotnie nagradzanego za swoje prace artysty Bogusława Lustyka, które odbędzie się w dniu 18 września o godz. 19.00 na Krakowskim Przedmieściu 34 (przed Kościołem Sióstr Wizytek) w Warszawie.
Bogusław Lustyk jest wybitnym artystą, który od pięciu lat w okresie sierpień – wrzesień na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie realizuje patriotyczno – artystyczne instalacje poświęcone bohaterom Powstania Warszawskiego, opatrzone zwięzłym komentarzem po polsku i angielsku. Jest to niezwykła lekcja historii dla tysięcy ludzi odwiedzających Warszawę, zwłaszcza cudzoziemców.
W tym roku, w związku z trwającymi obchodami stulecia niepodległości Polski, artysta zaprojektował cykl instalacji zatytułowany Gloria Victis, przypominając, że niepodległość nie została nam dana, lecz wywalczona przez Polaków i okupiona tysiącami ofiar. Cykl Gloria Victis składa się z trzech tematów: Dziewczyny Powstania, Katyń i Legenda Legionów. Instalacjom tym artysta nadał niepowtarzalny kształt artystyczny, nigdzie dotychczas nie stosowany. Na instalacjach znajdują się elementy graficzne, rzeźbiarskie i malarskie wraz z krótkim esencjonalnym komentarzem historycznym. Cykl rozpoczyna obecnie eksponowana instalacja Dziewczyny Powstania, a 18 września o godz. 19.00 odbędzie się symboliczne odsłonięcie instalacji Katyń. W dalszej kolejności będzie eksponowana Legenda Legionów. Cykl ten poprzedziła instalacja upamiętniająca zagładę getta warszawskiego pt. „Janusz Korczak – Ostatnia droga”, w której po raz pierwszy artysta zastosował nowatorską metodę przedstawiania postaci, którą nazwał CrushArt.
Odbiór tych instalacji jest niezwykle emocjonalny. Codziennie oglądają je tysiące osób, głównie cudzoziemców. Są lekcjami historii Polski, a dramatyczna forma plastyczna nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Reakcje oglądających i propozycje pokazania ich w innych miastach (Essen, Krefeld, Mińsk, Jerozolima, San Paulo) zrodziły przekonanie, że warto by je pokazać w Instytutach Polskich za granicą. Ekspozycje te maja honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Należy zaznaczyć, że artysta realizował je dotychczas bez wsparcia finansowego od żadnej państwowej instytucji jedynie z pomocą przyjaciół i własnym kosztem.