Nieprzeciętna wrażliwość, talent i rzemieślnicza praca uczyniły Wyczółkowskiego mistrzem, który do dziś wpływa na pokolenia młodych artystów.
To sztuka wyrosła z miłości do świata. Natury widzianej w emocjonalnych, uderzających feerią barw i światła pejzażach. Portretach najmniejszych drobin życia, tchnących czcią i czułością w opracowaniu szczegółu.
To malarska opowieść o człowieku. Oddanemu życiu i pracy w harmonii z odwiecznymi rytmami natury. Historie ludzi zapisane w rysach twarzy, kreślonych w werystycznych, sugestywnych portretach.
To symboliczny hołd dla ojczyzny. Tej małej, rodzimej i tej odwiecznej. W małych wcinkach pejzażu tworzył odniesienia do całej, bezkresnej, transcendentnej natury.
Ta sztuka jest niczym religia. Mistyka. To ciągłe poszukiwanie i eksperymentowanie. Wiara, że poprzez sztukę myśl ludzka może wznieść się ku temu co boskie, co metafizyczne.
Toczące się wokół niego życie obserwował z równą dociekliwością, co sztukę. Czerpał z niej w sposób twórczy i własny. Stanowczo wystrzegał się wszelkiego epigonizmu.
W każdej z podejmowanych przez niego technik uwydatniał to co dla danej dziedziny kluczowe. Nade wszystko dbał o twórczy warsztat. Malował “jak operujący chirurg”.
Wobec siebie był bardzo krytyczny. Wciąż doskwierało mu poczucie niespełnienia. Taka pokora znana jest podobno tylko wybranym.
Trudno o lepszego patrona dla konkursu malarskiego. Tym bardziej w Bydgoszczy, która na osobistej mapie Leona Wyczółkowskiego zajmowała szczególne miejsce.
W imieniu organizatorów ZPAP okręgu bydgoskiego prezes zarządu Jolanta Chmara
REGULAMIN II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MALARSKIEGO IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO
BYDGOSZCZ 2016
ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE
- Ogólnopolski Konkurs im. Leona Wyczółkowskiego kierowany jest do polskich artystów malarzy zamieszkałych w kraju lub za granicą.
- Na konkurs przyjmowane będą prace w dowolnej technice malarskiej niedające się powielić jako oryginały, wykonane w latach 2014-2016 o dłuższym boku nie przekraczającym 2 m, uprzednio nienagradzane na innych konkursach i będące własnością autora.
- Prace mogą zostać niezakwalifikowane ze względu na brak możliwości ekspozycyjnych.
- Każdy z autorów może przesłać dokumentację w formie elektronicznej na płytach CD lub DVD w formacie JPG, 1-2 MG lub TIF 300, od jednej do trzech prac wraz z kartą uczestnictwa i dowodem opłaty konkursowej.
- Prace zakwalifikowane na wystawę powinny być zaopatrzone w metryczkę zawierającą: imię nazwisko autora, tytuł pracy, technikę, wymiary, datę powstania i cenę autorską, ponadto zdjęcie autora, krótką notę biograficzną (do 500 znaków).
- Prace nadesłane lub dostarczone na wystawę powinny być w odpowiednich opakowaniach, możliwych do pakowania zwrotnego.
- Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia prac powstałe w trakcie transportu.
- Koszty dostarczenia i odesłania prac oraz ich ewentualnego ubezpieczenia na czas transportu ponosi autor.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo reprodukowania i publikowania prac w środkach masowego przekazu oraz wykonywania dokumentacji w formie katalogów, filmów wideo, oraz wszelkich materiałów promujących imprezę bez uiszczania honorarium autorskiego.
- Wystawie będzie towarzyszyć katalog z jedną pracą autora, zakwalifikowaną na wystawę. Jeden egzemplarz katalogu zostanie autorowi przekazany bezpłatnie
OPŁATY ZA UCZESTNICTWO
- Uczestników konkursu obowiązuje opłata w wys. 50 zł jako udział w kosztach organizacyjnych, którą należy wpłacić na konto:
70 8142 0007 0000 6334 2000 0001.Kopia dowodu wpłaty (fotografia, skan, plik pdf, nie większy niż 800 pikseli – szerokość) powinna być dołączona do zgłoszenia. W obu przypadkach w treści przekazu prosimy o podanie nazwiska artysty, którego dotyczy przelew.
- W przypadku niezakwalifikowania prac na wystawę wpisowe nie podlega zwrotowi.
KWALIFIKACJA PRAC
- Prace na wystawę pokonkursową kwalifikowane są przez powołane przez organizatorów jury.
Konkurs ma charakter dwustopniowy.
W I etapie prace wybierane są na podstawie fotografii zapisanych cyfrowo.
Podczas II posiedzenia – nagradzającego, jury dokonuje wyborów prac na podstawie oryginałów. Wtedy też, komisja ma prawo zweryfikowania decyzji podjętych podczas I obrad.
Po II weryfikacji decyzje jury są ostateczne i niepodważalne. - Dostarczenie i odbiór niezakwalifikowanych prac, jak również obrazów po zakończeniu trwania wystawy odbywa się na koszt ich autorów.
TERMINY
Nadesłanie zdjęć do 10 marca 2016 r. na adres:
Okręg Bydgoski ZPAP, Plac Wolności 7, 85-004 Bydgoszcz
Posiedzenie Jury:
– wstępny wybór prac kwiecień 2016 r.
– wybór prac nagrodzonych maj 2016 r.
Ogłoszenie zakwalifikowanych prac na facebookowym funpage`u konkursu:
www.facebook.com/konkurswyczolkowskiego
Przyjmowanie zakwalifikowanych prac pod adresem:
bwa Galeria Miejska, 85-006 Bydgoszcz, ul. Gdańska 20
Uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2016 r. w bwa Galerii Miejskiej, 85-006 Bydgoszcz, ul. Gdańska 20
NAGRODY:
I – 15.000 zł
II – 8000 zł
III – 5000 zł
POSTANOWIENIA DODATKOWE:
Autor przysyłający prace wraz z podpisaną kartą zgłoszenia przyjmuje warunki konkursu.
Prace nie spełniające warunków regulaminu nie będą rozpatrywane
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo innego podziału nagród.
Regulamin i karta zgłoszenia na stronie:
Uczestnik konkursu nadsyłając Kartę Zgłoszenia wyraża tym samym zgodę na warunki określone w Regulaminie Konkursu