Grupa twórcza Medytacje, 2022
Łaźnia Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria
Radom, ul. Traugutta 31/33
Wystawa czynna od 9 września do 30 września 2022 r.
W wystawie biorą udział artyści OW ZPAP:
Marcin Afrykański – malarstwo
Waldemar Borowski – malarstwo
Krystyna Krępa – malarstwo
Elżbieta Owczarek – malarstwo, światłografia
Anna Szalast – Miziołek – rzeźba
Hanna Wojdała – Markowska – tkanina
“Medytacja to wielo znaczeniowe pojęcie, które odnosi się do stanu naszego ducha. Może przybierać różne formy, począwszy od postaw religijnych czy modlitewnych, koncentracji na dźwiękach muzycznych, analizie układów tanecznych, kontrolowaniu uwagi, śledzeniu własnych wizualizacji i wyobrażeń, przyjmowaniu określonych pozycji ciała czy innych działaniach. Niezależnie od mniej czy bardziej wyolbrzymionych różnic pomiędzy nami, odmiennych powodów i sposobów medytowania, można wyliczyć długą listę przewidywanych pozytywnych skutków psychologicznych i fizjologicznych. Medytacja ma w sobie ważne przesłanie szukania wewnętrznej harmonii, otwartości na siebie, patrzenia z innej perspektywy, wyciszenia, refleksji… To czas, który dajemy sobie, żeby dać nas lepszych innym. Każdy z artystów prezentujących swoje prace w Grupie Medytacje odnosi się w sposób komplementarny do tego pojęcia, transponuje je na swój sposób i werbalizuje swoje idee.”
dr hab. Hanna Wojdała-Markowska, prof. UTH
„Grupa twórcza Medytacje skupia artystów OW ZPAP, stosujących techniki medytacyjne w swojej twórczości:
Marcin Afrykański, Waldemar Borowski, Krystyna Krępa, Elżbieta Owczarek, Anna Szalast-Miziołek, Hanna Wojdała-Markowska.
Dzieła wykonane przez artystów w stanie medytacji są pełne dobrego przekazu, emanują ciepłem. Przed takim dziełem można po prostu być, tu i teraz, medytować… Powodzenia!”
Elżbieta Owczarek, kuratorka wystawy
Marcin Afrykański: “Miłość jest moim stanem podniecenia twórczego, to unikalna walka z przestrzenią tajemnicy obrazu, z tęsknotą za magią kreacji…”
Waldemar Borowski: “Pamiętam większość swoich snów. Rano zapisuję i szkicuję ich fragmenty. Zazwyczaj tak powstają projekty, które potem maluję na płótnach lub ścianach. Kolejną inspiracją są dla mnie endogenne grzyby. Tak uzyskane wglądy trudno zobrazować. Nie ma jeszcze odpowiednich do tego technologii. W moim malarstwie staram się więc uzyskać efekt wielowymiarowości, ukazać pewne duchowe paradoksy. Można te obrazy odczytywać na wiele sposobów. Równie ważne są dla mnie tytuły. Słowotworzę i odkodowuję znaczenie słów.”
Krystyna Krępa: “Moje obrazy pomagają ocieplić wizerunek każdego wnętrza, poprzez dobór kolorów wydobywających światło i łagodne układy form. Dają poczucie umocowania w rzeczywistości, odwołują się do zakodowanych obrazów z dzieciństwa, czerpią inspirację z polskiej tradycji i nie są obojętne na współczesne czasy. Każde kontemplowanie obrazu pozwala odkryć coś nowego.”
Elżbieta Owczarek: “Moje działanie twórcze przepełnia radość, koncentruję się na realizacji przygotowanego wcześniej projektu, nowego porządku twórczego, będącego wyzwoleniem dla światła, koloru i przestrzeni… Treścią moich prac jest to co nieuchwytne, nieprzeliczalne, związane z otaczającą człowieka przyrodą.”
Anna Szalast-Miziołek: “Dla mnie – artystki – sztuka to magia transformacji, proces przetwarzania niewyrażalnego do wyrażalności, niewidzialnego do widzialności i wędrówka do czasu, bez czasu.
Hanna Wojdała – Markowska: “Medytacje to dla mnie ważny czas szukania inspiracji, tworzenia osobistych notatek w formie szkiców odręcznych i zapisów fotograficznych, wyboru środków wyrazu plastycznego, budowania ciągów znaczeń w materii przędzy, tkaniny i malarstwa.”