JERZY GROCHOCKI
PREZENTACJA STYPENDIALNA OBIEKTÓW TEKSTU WIZUALNEGO
Galeria Lufcik
12.06.2018, godz. 17.00
Wstęp wolny
Koncepcja “Tekstu Wizualnego” polega na przedstawieniu dowolnego tekstu w jego brzmieniu językowym, gdzie głoskom mowy podporządkowany jest czterobarwny kod kolorystyczny zaczerpnięty z Systemu Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni. Kod kolorystyczny posługuje się wyłącznie czterema pojęciowymi barwami jakimi są: czerń, złoto, srebro i biel. Dzięki takiemu syntetycznemu i ograniczonemu zastosowaniu kodu kolorystycznego, który już ze swojej definicji nie wiąże się z całą symboliką kolorystyki wywodzącej się z tradycji wielobarwnej palety, będzie można odbierać “zapis” tekstu w sposób bardziej abstrakcyjny. Tekst stanie się wypowiedzią plastyczną, odnoszącą się do emocjonalnej wrażliwości odbiorcy.
Projekt i prezentacja zrealizowane w ramach stypendium 2017 z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jerzy Grochocki należy do grupy artystów systemowych. Istotą i głównym celem jest tworzenie koncepcji artystycznej wspieranej przez naukę i matematykę oraz odkrywaniem prawideł, zasad w obrębie Logiki Geometrii i Natury. Stworzył własny system oparty na czterech pojęciach przestrzeni: ciągła, skupiona, łamana i złożona, przyporządkowując te pojęcia barwie: czarnej, , srebrnej, złotej i białej. Z tych wyselekcjonowanych elementów stworzył system Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni.
Odniesienia, metoda porównawcza, obserwacja zachowań względem siebie elementów systemowych pozwala artyście na identyfikacje rzeczywistości tej wyimaginowanej jak i tej realnej. Dążenie artysty do doskonałości, przy pełnej świadomości niemożności jej uzyskania, stawia Grochockiego do aktywności i penetracji świata na jego zasadach systemowych. Najnowszym polem zainteresowań Jerzego są obszary języka, dźwięku głosek i przekształcanie ich w wizualny zapis języka w formie geometrycznej logiki. One to pozwalają mu na pełniejsze przedstawienie problemu artystycznego, oczywiście zawsze w obrębie własnego systemu i własnej i koncepcji artystycznej.
Dariusz Mlącki, Galeria Korekta
Jerzy Grochocki – absolwent wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, 1957 oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 1963. W latach 1967/70 matematyczno-geometryczne fascynacje prowadzą Grochockiego w kierunku sztuki konstruktywistycznej. W roku 1970 w wyniku rozważań na temat koloru, przestrzeni i płaszczyzny obrazu, określił cztery podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linię i punkt oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej. Z tych elementów stworzył system: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni. Minimalistyczną konsekwencją jego twórczości są oszczędne w formie, geometryczne kompozycje białych przestrzennych obiektów.
Za temat „Sztuka Jako Interpretacja Matematyczności” otrzymał w 2013 roku stypendium MKiDN. Tematem następnego stypendium MKiDN w 2017 jest Tekst Wizualny.
Grochocki prezentował swoją twórczość na przeszło stu indywidualnych i grupowych wystawach w Europie i USA. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Prace Grochockiego znajdują się w Muzeach i prywatnych kolekcjach w Europie i USA.