Biografia:
MARIAN GARDZIŃSKI (1939-2010) – rzeźbiarz
Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1965 roku w pracowni Profesora Franciszka Strynkiewicza. Od 1971 roku wykładowca w Zakładzie Plastyki (pracownia rzeźby) Akademii Podlaskiej w Siedlcach.
Twórczość artystyczna w dziedzinie rzeźby, medalierstwa i malarstwa. W latach 1976-1981 pełnił funkcję przewodniczącego Delegatury Siedleckiej ZPAP.
Laureat ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich i medalierskich. Otrzymał m. in. III nagrodę w konkursie na pomnik Fryderyka Chopina dla Londynu. Autor pomników: Henryka Sienkiewicza w Okrzei, papieża Jana Pawła II w Siedlcach oraz Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, a także portretów rzeźbiarskich, m. in. Józefa Bema, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ma w swoim dorobku artystycznym kompozycje przestrzenne wykonane w kamieniu, brązie, ceramice i drewnie. Autor medali okolicznościowych bitych w brązie i srebrze. Obok rzeźby i medalierstwa zajmował się również twórczością artystyczną w dziedzinie malarstwa. Swoje obrazy malował w technice olejnej i akwareli.
Jego prace rzeźbiarskie i malarskie, prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych oraz zagranicznych, znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.