Opis:
Anna Jelonek-Socha
Miejsce na dom
Wystawa w dniach 11-29 sierpnia 2023
Wernisaż 11 sierpnia 2023, godz. 18:00
Galeria DAP
Ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
ANNA JELONEK SOCHA
Urodzona w Lubczy w 1932 r.
Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki – dyplom z wyróżnieniem w 1957 r.
Udział w wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych i sztuki polskiej za granicą.
Otrzymała ponad 80 nagród i wyróżnień w konkursach i na wystawach
W latach 1961 – 1971 w Lublinie projektowała i realizowała reklamy ścienne, plakaty i współpracowała z Wydziałem Kultury. W latach 1962 -1971 była Sekretarzem Zarządu Okręgu i Przewodniczącą Sekcji Grafiki.
W latach 1972 -1974 pracowała w Biurze Projektów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie.
W latach 1974 do 1981 w Warszawie była Sekretarzem Sekcji Grafiki i Członkiem Zarządu do spraw Doświadczalnej Pracowni Graficznej na Saskiej Kępie.
Od 1974 r zajmuje się wyłącznie litografią.
„Grafiki Anny Jelonek Sochy właściwie trzeba nazwać pieśnią, tak jak pieśniami, carmina, nazywa się wiersze i poezję. Pieśń nie jest przecież okową strukturalną, czy własnością jednego języka. Pieśń jest rodzajem zachwytu nad światem, emocji wyrażonej dźwiękiem, obrazem, czy słowem. Bohaterem tych pieśni jest zawsze świat pierwotny (w kolejności tworzenia), biblijne żywioły natury. Od kiedy Anna Socha podjęła rysunek na kamieniu, forma tego rysunku uległa atomizacji, ewoluując z obrazu pełnego – w symboliczny, z opowieści – w wizję, z palety graficznej – w harmonię szarości. Punktowane śladami tej szarości kompozycje upraszczają się, więc z czasem odrealniają, przenikają powietrzem. Z kartki papieru litograficznego przesącza się teraz światło, które nadaje jej przestrzenność, ale ma też symboliczną wymowę. Te obrazy sytuacji, coraz bardziej wierne duchowi, niż materii.”
Danuta Wróblewska
„(…) Przebywanie wśród litografii Anny Jelonek Sochy pogrąża w ciszę, ale ciszę niepokojącą, nabrzmiałą wzrastającym napięciem. W zgiełku cywilizacji industrialnej, w której artysta, jeśli chce być słyszany, musi krzyczeć kontrastami kolorów i wielkimi formatami prac. Artystka mówi głosem ściszonym, lecz głos ten jest słyszalny.
(…) Artystka eksperymentuje. Poszukuje i znajduje własną niepowtarzalną formę wypowiedzi. Jej litografie są łatwo rozpoznawalne. Wiadomo, że są to jej litografie: nastrojowe, delikatne, liryczne niemal, lecz mówią o sprawach dramatycznych. Porusza ludzi. Nikt obok jej prac nie przechodzi obojętny. Jej twórczość jest znana i uznana – jest bowiem nośnikiem wartości trwałych. Anna Jelonek-Socha wpisała się na listę mistrzów litografii.”
Mirosław Prosna
Reaguję na rzeczywistość, opisuję czas aktualny, uważnie patrzę na to co się dzieje, dlatego uprawiam sztukę realistyczną.
Zachwycona sztuką dawną, jej przesłaniem i mistrzostwem technik, od 1974 roku robiłam grafiki w klasycznej technice litografii.
Odkryłam urodę zeszlifowanej powierzchni kamienia litograficznego, gren, który po odbiciu na papierze ujawnił mi przestrzeń, kosmos składający się z cząsteczek pyłu.
Anna Jelonek-Socha
Tytuł wystawy „Miejsce na dom” przedstawia zagadnienie obecności człowieka w świecie. Miejsce oznaczone nie ilością metrów kwadratowych, ani szerokością geograficzną. Miejsce, w którym żyjemy, jak je pielęgnujemy, szanujemy i jak je niszczymy.