Opis:
„Ilustracje cytowane”
Kolekcja Literacka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Wystawa w dniach 11-31 stycznia 2023
Galeria Lufcik
Ul. Mazowiecka 11A, Warszawa
Wystawa prezentuje plon pracy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, pokazuje jednak swoich twórców w tej drugiej roli, z którą nie zawsze – jako członkowie SPP – są kojarzeni. Oto pisarze i poeci jako ilustratorzy! To ich rysunki, grafiki i fotomontaże stanowią ilustrowane cytaty z książek, których są niewątpliwą ozdobą. Spaja je „Kolekcja Literacka”, która bez tych rysunków byłaby z pewnością uboga.
Dzięki dotacjom uzyskanym w ramach „Tarczy dla literatów” w 2020 r. Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich rozpoczął wydawanie książek, które otrzymały wspólną szatę graficzną i stanowią serię nazwaną „Kolekcja Literacka”. Do tej pory ukazały się jej dwie edycje: miętowa (12 publikacji) i żółta (15 publikacji). Do pracy nad serią zaangażowano tylko członków SPP: poetów, ilustratorów, redaktorów. Chodziło o to, by była to spójna seria, a praca przy niej pracą zbiorową środowiska, które dzięki temu przedsięwzięciu miało szansę jeszcze mocniej się zintegrować.
Prezentowane ilustracje zdobiące książki i stworzone do książek pokazują nie tylko różne tematy, skorelowane z treściami ilustrowanych publikacji, lecz także różne techniki i przede wszystkim style, bo ilustratorzy to twórcy o różnej wrażliwości i pomysłach. Ilustratorzy „Kolekcji Literackiej” to: Janusz Andrzejczak, Bożena Boba-Dyga, Tamara Bołdak-Janowska, Grzegorz Gortat, Joanna Jagiełło, Piotr Müldner-Nieckowski, Joanna Sendłak, Marek Sołtysik, Dorota Suwalska i Piotr Wojciechowski. Łączy ich jedno: wszyscy są nie tylko ilustratorami, lecz także pisarzami. Na ilustracje patrzą więc przez pryzmat literatury.
Tytuł wystawy stanowi parafrazę jednej z publikacji wydanych w ramach „Kolekcji Literackiej”. „Wiersze cytowane” to tomik, w którym znalazły się wiersze różnych poetów, a spajała je osoba Anny Bańkowskiej, bo książka stanowiła plon jej 50-letniej pracy jako tłumaczki.
Małgorzata Karolina Piekarska
Janusz Andrzejczak – człowiek lasów, dróg, duktów i bezdroży. Zadebiutował zaledwie 10 lat temu. Odnaleźli go poeci: fotografii – Anna Worowska, aktorstwa – Anna Polony, słowa pisanego – Jan Leończuk i Leszek Długosz. Dalej samo poszło, prawie bez jego udziału.
Bożena Boba-Dyga – pisze, ale zdarza się jej też robić coś innego. Można ją spotkać w Krakowie – i gdzieś indziej. Kiedyś skończyła ASP i dalej lubi być zawodową artystką. Opublikowała dziesięć tomików wierszy i zbiór mikropowieści prozą. Konserwuje też zabytki architektury i tym zarabia na gaz.
Tamara Bołdak-Janowska – uprawia prozę, poezję, filozofię, eseistykę, publicystykę, sztukę teatralną, sporadycznie krytykę literacką i rysunek satyryczny. Przez kilkanaście lat reżyserowała coroczne widowisko pisarsko-teatralne o nazwie „Zajazd do Naraju” w malutkiej wiosce Narejki na Podlasiu.
Grzegorz Gortat – czytelnik, pisarz, tłumacz, anglista. Lubi trzymać na jednej półce Franza Kafkę i Lee Childa. Po wielu latach przerwy próbuje przeprosić się z piórkiem i tuszem.
Joanna Jagiełło – kobieta pióra, pędzla i struny. Autorka wielu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prozatorskich i poetyckich. W wolnym czasie maluje i ilustruje, a także komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Współtworzy warszawską „Galerię Piecową”. Wydała płytę „Skrzypek bez dachu” z własnymi kompozycjami.
Piotr Müldner-Nieckowski – pisarz, tworzy poezję, prozę i dramaty, zwłaszcza słuchowiska radiowe. Jest też doktorem nauk medycznych, lekarzem praktykiem i… profesorem językoznawstwa na UKSW. Stale czymś zajęty, najmniej sobą. W plastyce najlepiej się czuje jako rysownik i akwarelista. Ostatnio wydał tom poezji „Żywica” i powieść „Diabeł na placu Zbawiciela”.
Joanna Sendłak – urodziła się i studiowała w Warszawie, najpierw malarstwo na ASP, potem filozofię na UW. Wystawiała obrazy w galeriach warszawskich, publikowała opowiadania w pismach literackich, m.in.: „Sycynie”, „Frazie”, „Pracowni”, „Wyspie”, „Migotaniach”, „Twórczości”.
Marek Sołtysik – to ten sam Marek Sołtysik znany z powieści, opowiadań, wierszy, słuchowisk, esejów, scenariuszy, obrazków scenicznych, upowszechniania sztuki, utrwalania pamięci o nieżyjących kolegach. Ma w dorobku kilkaset opublikowanych ilustracji, w tym 110 do powieści Henryka Sienkiewicza. Od półwiecza świadomie pisze, maluje, rysuje, wydaje książki, wystawia obrazy, już nie tańczy, jeszcze nie zabawia się polityką.
Dorota Suwalska – pisarka, autorka projektów wizualnych, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Autorka nagradzanych i tłumaczonych na obce języki książek dla dzieci i młodzieży.
Piotr Wojciechowski – dojrzały pisarz, który mówi o sobie, że ciągle jest narciarzem, taternikiem i grotołazem. Nagrody za pisanie: imienia Wilhelma Macha, Kornela Makuszyńskiego, Kościelskich, Reymonta, ks. Jana Twardowskiego. Wystawy rysunków w Warszawie i Zakopanem.