Opis:
Władysław Mścichowski
Dusza Narodu
Wystawa w dniach 2-27 września 2022
Galeria DAP 3
Na wystawie eksponowanych jest część prac ocalałych ze zniszczonego dorobku artysty, wraz z częścią odtworzonych i powstałych już w późniejszym okresie.
Pokazana jest też seria prac erotycznych, które są zachwytem i fascynacją nad nieustanną rolą zmagania i jedności dwojga ciał – tworząc jeden organizm.
„Artysta jest największym obrońcą ludzkiego ciała. Nasz świat swe istnienie zawdzięcza naturze – a nie cywilizacji, w której nasze ciała zawsze odnajdują swą furtkę dla oddechu.” Władysław Mścichowski
„Mścichowski jest wizjonerem polskiej Solidarności. Malował społeczne zrywy, na wiele lat przed jej powstaniem”. „Z podłoża – zwaliska wyrasta często jedna para, jak pieśń, która jest przezwyciężeniem substancji zawartej w obrazie”. Jan Kulka, 1976,1980.
„Przeładowanie polskimi dramatami puentowanymi nadzieją, nasycenie obrazów zmaganiami narodowymi, stanowi o jej ewenemencie na polu współczesnej sztuki”. Jerzy R. Zieliński ‘Jurry’, 1977.
„Postacie ludzkie w tych obrazach i grafikach, te pojedyncze i zwielokrotnione, służą wypowiedzi na temat dramatu wynikającego z konfrontacji człowieka i świata, a także narodu walczącego o swój kraj.” Grażyna Kędzielawska, 1979.
„Artysta wyrył wolność w matrycach, gdy większości Polakom nawet się ona nie śniła”. Franciszek Kuduk, 1985.
WŁADYSŁAW MŚCICHOWSKI
Ur. 1947 r. w Łomży. Mieszka na warszawskim Mokotowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1969-75 na Wydziale Grafiki, w pracowni prof. Andrzeja Rudzińskiego.
Uprawia: malarstwo, grafikę warsztatową i użytkową, rysunek artystyczny i satyryczny, obiekty i instalacje, poezję wizualną i akcje interdyscyplinarne.
Jest również pisarzem i kompozytorem.
Animator ruchu artystycznego i działacz społeczno-kulturalny.
Prace eksponował na 90 wystawach i pokazach indywidualnych oraz ponad 150 zbiorowych w kraju i za granicą.
Twórczość wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m. in. w 1991 r. międzynarodową wystawą „16 grafików z Polski”, Inter. Preise Polnischer Graphikier – Wiedeń, Bratysława, Praga, Berlin, Drezno, Lipsk, Kraków – Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków.
Cyklami prac w latach 60 – tych i 70 – tych, przewidział przełomowe wydarzenia społeczno-polityczne, jak powstanie ruchu narodowo-wyzwoleńczego czy Sierpień’ 80.
Prace w zbiorach muzeów i galerii, instytucji i bibliotek, kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą.
Kontakt: w.mscichowski@gmail.com