Opis:
Ewa Cieniak
„PANORAMA MIASTECZKA”
Wystawa projektu stypendialnego
1-14 kwietnia
Galeria Lufcik
Ul. Mazowiecka 11A, Warszawa
Jestem absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na wydziale grafika warsztatowa. Po wielu latach od ukończenia EAS wróciłam do sztuki i ku swojemu zaskoczeniu zaczęłam haftować. Jest to dla mnie wielka radość, przygoda i spełnienie.
Haft traktuję jako medium bardzo elastyczne. To mnie w tym fascynuje, pociąga i widzę tu dla siebie niewyczerpane źródło inspiracji. Lubię haft także dlatego, że daje mi możliwość pokazywania rezultatów pracy zarówno po prawej, jak i po lewej stronie.
Niezmiennie najbardziej interesują mnie ludzie oraz relacje między nimi. Portretując ich staram się sięgnąć głębiej, pod powierzchnię. Największym jak dotąd wyzwaniem zarówno jeśli chodzi o format, jak i ilość wyhaftowanych w jednym projekcie osób jest “Panorama Miasteczka”.
PANORAMA MIASTECZKA – to długa na ponad 20 metrów i szeroka na 1 metr tkanina haftowana ręcznie. To zbiorowy portret ponad 100 osób – mieszkańców i sympatyków Koluszek oraz osób stąd pochodzących. Pojawiły się w Panoramie także postaci historyczne, m.in. Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro, którzy przez jakiś czas mieszkali, nauczali i tworzyli w Koluszkach.
Ludzie, ich portrety są esencją Panoramy, bo to oni tworzą to miasto, dają mu swoją energię, talenty, pomysły i zapał do ich realizacji. Pojawiają się w moim projekcie m.in. przedsiębiorcy, artyści różnych dziedzin, sportowcy, pasjonaci, starsze i młodsze pokolenie. Dzięki projektowi udało mi się poznać ze sobą osoby, które się nigdy dotąd nie spotkały, a czasem nie wiedziały nawet o swoim istnieniu. Uważam to za swój sukces.
W projekt włączyłam postaci z przeszłości Koluszek. Oprócz wspomnianych wcześniej Strzemińskiego i Kobro – pojawia się w projekcie Julian Przyboś, żydowski chłopiec z getta, które istniało w Koluszkach w czasie II wojny światowej. Jest tu też scena z warsztatu krawieckiego w Koluszkach sprzed kilkudziesięciu lat.
Wątki międzynarodowe pojawiają się przy okazji mieszkających w Tel-Awiwie kobiet, których korzenie związane są z Koluszkami oraz pochodzących z Ukrainy dwóch sióstr, obecnie tu mieszkających.
Jednym z moich ulubionych miejsc w Koluszkach jest Dworzec Kolejowy. Wiąże się z nim wiele moich wspomnień z podróży między Koluszkami, Łodzią i Warszawą. Ponieważ budynek ten wkrótce zniknie z powierzchni ziemi, zastąpiony przez nowy obiekt, postanowiłam, że stanie się jednym z bohaterów Panoramy.
Moje dotychczasowe wystawy:
„PANORAMA MIASTECZKA“ / wystawa indywidualna projektu stypendialnego / Urząd Miasta Koluszki / luty 2022 r.
„MATERIAL THINKING“ / wystawa zbiorowa / polsko-chińska wystawa
Tsinghua University / od stycznia 2022 r.
„EWENEMENT” / wystawa indywidualna / Galeria „APTEKA SZTUKI” w Warszawie / październik 2020 r. – maj 2021 r.
„DOTYK TKANINY” / wystawa zbiorowa / Galeria ZPAP w Warszawie oraz w Radomiu / maj i czerwiec 2021 r.
TEXPOART 2020 / wystawa zbiorowa / Galeria w Rumunii /listopad 2020 r.
„ODKRYTE“ / wystawa indywidualna /
Galeria „MIKROMIASTO” w Warszawie / listopad 2019 r.
Kontakt:
tel. 601305074
e.cieniak@gmail.com
ewacieniak.com
https://www.instagram.com/ewac/
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.