Opis:
Teresa Kelm
Miraże
Wystawa w dniach 4-29 marca 2022
Galeria DAP3
Ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
„Wiele osób, które dotarły na pustynię pisało o swym niezapomnianym przeżyciu, o zetknięciu z absolutem. Paul Bowles, pisarz i podróżnik w swoim eseju Chrzest samotności napisał: „Nikt, kto choć przez chwilę przebywał na Saharze, nie jest taki sam, jak kiedy tu przybył”.
Mnie wspomnienie i wizje pustyni nawiedzały przez lata. Dawne miejsca miałam odwiedzić w 2021 roku, ale uniemożliwiła to pandemia. Zamiast podróży zaczęłam malować obraz „Miraże”, składający się z wielu części, będący odległym już zapisem dawno widzianych krajobrazów. Przekazuje on niektóre cechy pustyni: jest monotonny, nieskończony, można go kontynuować dopóki starczy sił.
Jest to więc przede wszystkim wystawa jednego obrazu, choć można go oglądać jak serię pojedynczych kompozycji.”
Teresa Kelm
W trakcie otwarcia wystawy odbywać się będzie promocja albumu „Barwy ziemi w architekturze Afryki”
TERESA KELM skończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Po dyplomie zajęła się projektowaniem wnętrz, wystawiennictwem i scenografią, oraz twórczością artystyczną. Równolegle podjęła pracę dydaktyczną, początkowo na Akademii Sztuk Pięknych. W okresie stanu wojennego wyjechała jako wykładowca do Algierii. Kilkuletni pobyt na uniwersytecie w Oranie spowodował zainteresowanie tamtejszą kulturą i architekturą. Podczas wypraw na Saharę zbierała dokumentację ginącej, pustynnej architektury. Kolejne podróże pozwoliły na zgromadzenie obszernego materiału na temat architektury tradycyjnej Afryki, także Ameryki Północnej, który prezentowała w artykułach i książkach.
Po powrocie do Polski podjęła pracę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie zajmowała się naukowo tematyką architektury proekologicznej i budownictwem z surowej ziemi.
Swą fascynację pustynnymi krajobrazami od lat przekazuje w seriach obrazów, które przedstawiała wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
WYSTAWY AUTORSKIE
„Kompozycja przestrzenno-muzyczna” Galeria Współczesna, Warszawa 1968 i 1970 (struktura multimedialna, wraz z kompozytorem Z. Krauze); Galeria Współczesna, Warszawa 1973, malarstwo; Oran, Algieria 1986, malarstwo i projekty; Galeria Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie 1988, malarstwo; „Architektura ziemi” WAPW i Instytut Wzornictwa, Warszawa 1995, wystawa fotografii; „Dziki Zachód – wczoraj i dziś” WAPW 2001, wystawa fotografii; Galeria Nusantara – Warszawa 2004, malarstwo; „Kompozycja przestrzenno-muzyczna” (nowa wersja) – Muzeum Sztuki w Łodzi 2012; Galeria ZPAP – Warszawa 2012, malarstwo i fotografia.
Projekty
Ważniejsze zrealizowane projekty: ekspozycje na targach międzynarodowych (m.in. Wiedeń, Lizbona, Mediolan, Sztokholm) 1970-1978; scenografia telewizyjna i teatralna 1975-1987; przykładowe projekty domów z ziemi oprac. 1995, 1996, 1999; realizacja budynku z surowej ziemi w Pasłęku 2008 (wraz z zespołem).
Wybrane publikacje
Artykuły w czasopismach „Design”, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki” – m.in. Architektura Sudanu, R. 2001, z. 4, „Magazyn Budowlany”, „Murator”, „Tygodnik Budowlany”; publikacje książkowe: Architektura ziemi – tradycja i współczesność, Warszawa 1996, Architektura sakralna Sahary, Warszawa 2000, Architektura prerii i kanionów, Warszawa 2007, Budownictwo z surowej ziemi. Idea i realizacja, Warszawa 2011, współautor D. Długosz-Nowicka, Architektura ziemi – tradycja i współczesność (wydanie zmienione i uzupełnione), Warszawa 2014.
Odznaczenia i nagrody
Nagroda III stopnia Rektora Akademii Sztuk Pięknych 1975; Nagroda I stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej 2008; międzynarodowa nagroda „Oustanding Earthen Architecture in Europe” za realizację budynku w Pasłęku (wraz z zespołem) 2011 r.; Medal Komisji Edukacji Narodowej 2014.