Opis:
„Pamięci Wspaniałego Człowieka Janusza Baczyńskiego, Okna mroku, Alegorie świata, prace paryskie nagrodzone i niepodległościowe – jubileusz pracy twórczej Bogny Lewtak-Baczyńskiej”
Wystawa czynna w dniach: 29 maja – 8 czerwca 2021
Galeria DAP
Dr Bogna Lewtak-Baczyńska to artystka wielowymiarowa, właściwie multiartystka: malarka, graficzka, reżyserka, autorka muzyki i tekstów, wokalistka… Od lat działa interdyscyplinarnie, łącząc ze sobą różne dziedziny sztuki w niekonwencjonalny sposób, z łatwością przechodząc od twórczego minimum do artystycznego maksymalizmu.
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Ma za sobą staże reżyserskie w Operze Paryskiej w spektaklach operowych z udziałem L. Pavarottiego i S. Ozawy oraz w paryskim Théâtre National de Chaillot u A. Viteza. W latach 1977–1992 pełniła funkcję asystenki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Była także asystentką teatralną i filmową wielu wybitnych polskich reżyserów, w tym K. Dejmka i J. Rakowieckiego w Teatrze Polskim w Warszawie oraz A. Wajdy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie przy spektaklu studenckim „Dziady” A. Mickiewicza.
Ma na swoim koncie udział w ponad 170-ciu wystawach malarstwa i rysunku w prestiżowych galeriach europejskich (m.in. w ramach słynnego „Salonu Jesiennego” w Paryżu). Laureatka 40-tu nagród w dziedzinie sztuki, w tym kilkunastu medali od Federacji Kultury Francuskiej. Jest członkinią m.in.: Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Stowarzyszenia Arystów Wykonawców Polskich, Związku Artystów Scen Polskich.
Od 1994 roku prowadzi Galerię Autorską i Teatr „Well Art” na warszawskim Żoliborzu, przy której wraz z grupą artystyczną „Rota” od 2017 roku realizuje plenerowe wystawy „na płocie” poświęcone tematyce historyczno-społecznej i nie tylko. W 2018 roku wraz z mężem, Januszem Baczyńskim, zorganizowała pro publico bono w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie obszerną ekspozycję obrazów autorskich oraz prac artystów z grupy arystycznej „Rota” zatytułowaną: „100-lecie niepodłegłości Polski – Losy Żołnierzy”.
Aż do roku 2021 roku małżonkowie wszystkie przedsięwzięcia artystyczne i inicjatywy społeczne realizowali wspólnie w Polsce i poza jej granicami, razem też prowadzili działalność koncertową, wykonując i nagrywając utwory autorskie Bogny Lewtak-Baczyńskiej, jej artystyczne intepretacje twórczości polskich poetów, takich jak: Adam Mickiewicz, Stanisław Wyspiański, Jan Kochanowski, Józef Bohdan Zaleski czy – będący dalszą rodziną Janusza Baczyńskiego – Krzysztof Kamil Baczyński, a także pieśni patriotyczne i góralskie oraz utwory z repertuaru: Ewy Demarczyk, Anny German czy Edith Piaf (w 2015 r. Bogna Lewtak-Baczyńska została jedną z laureatek Międzynarodowego Konkursu Piosenki Francuskiej o Grand Prix Edith Piaf z finałem w Filharmonii Krakowskiej).
Na rok 2021 miała przypaść pierwsza w Polsce tak obszerna monograficzna wystawa Bogny Lewtak-Baczyńskiej w Domu Artysty Plastyka (OW ZPAP) w Warszawie, którą artystka wraz z mężem przygotowywała już od kilku lat. Niestety w marcu 2021 roku małżonkowie ciężko zachorowali na Covid-19, z walki o zdrowie i życie zwycięsko wyszła jedynie Bogna Lewtak-Baczyńska, Janusz Baczyński odszedł tragicznie 16 kwietnia 2021 roku w szpitalu covidowym. Mimo to artystka postanowiła zrealizować do końca ich wspólne marzenie i samodzielnie podjąć trud organizacji wystawy, ale już zadedykowanej pamięci ukochanego człowieka, Janusza Baczyńskiego – wywodzącego się z zasłużonej dla Polski rodziny magistra ekonomii, który kształcił się na uczelniach francuskich i polskich oraz studiach podyplomowych, nagradzanego artysty i menedżera, żeglarza, miłośnika historii, sportu i przyrody, a przede wszystkim wspaniałego Człowieka oddanego rodzinie, sztuce, Polsce i bezinteresownie wspierającego innych ludzi.
„Bardzo było mi ciężko w obecnej chwili szykować wystawę bez mojego Januszka, on się z niej bardzo cieszył. Sama nie w pełni sprawna, jestem w skrajnej rozpaczy po stracie Mojej Największej Miłości Życia – mojego Męża, którego życie mogło jeszcze długo trwać, a tak szybko się skończyło”
(Bogna Lewtak-Baczynska)