Opis:
Anna Olenderek
DIALOG Z KOLOREM
Galeria Lufcik
Ul. Mazowiecka 11 a, Warszawa
Wystawa czynna: 3-13 września 2020
W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na Covid-19 jesteśmy zobowiązani do rygorystycznego przestrzegania limitu osób biorących udział w wydarzeniach organizowanych w galeriach przez OW ZPAP.
Ze względu na zalecenia Sanepidu i MKiDN wejście na wernisaż tylko za zaproszeniami.
Za niedogodności przepraszamy.
Wystawę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
Wystawa jest malarskim zapisem pejzaży. Przedstawia ciąg obrazów wymyślonych, przetykanych obrazami zaobserwowanymi w naturze. Są w nim pejzaże widziane z lotu ptaka, o ciepłym, jasnym kolorycie, pełne powietrza, odsłaniające głębię. Inne to widoki z perspektywy żabiej, tak jak największy obraz przedstawiający zachód słońca nad polem. Są też realizacje poszukujące bogactwa zieleni, symbolu odnowy życia, nawiązujące do raju. Artystka używa techniki olejnej i akrylowej. Akryle to prace bardziej dynamiczne, charakteryzujące się mnogością ruchliwych linii. Najbardziej ekspresyjne wśród nich są małe formaty, powstałe w procesie malowania szpachlą. Pejzaż wymyślony podąża w kierunku ogrodów wymarzonych, nawiązując do szczęśliwych chwil wytchnienia. Z kolei realizacje przedstawiające ulubione pejzaże to żywość barw natury, która nawiązuje do bogactwa polskiego krajobrazu. Malarski zamysł wystawy to wędrówka od bladości ku nasyceniu, od syntezy formy do szczegółu, od wyobraźni i pamięci do obserwacji.
Anna Olenderek ukończyła z wyróżnieniem warszawską ASP. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Haliny Żurawskiej, rysunek w pracowni prof. Stefana Damskiego.
Od 1981 roku jest członkiem Sekcji Malarstwa OW ZPAP. Otrzymała pierwszą nagrodę na Festiwalu Sztuki Chrześcijańskiej w Digne-Les-Bains (Francja).
Wybrane wystawy indywidualne w Warszawie:
Galeria Debiutów; Galeria Na Ścianie Wschodniej; Galeria Brama; Galeria Flik; Centrum Komputerowe TCH; Ars Novum Gallery; Galeria Prymasowskiej Fundacji im. Kardynała A. Hlonda; ZWPEK; Galeria 022 OW ZPAP.
Udział w wystawach zbiorowych w Warszawie (Zachęta, Galeria DAP OW ZPAP, Dom Dziecka na Ochocie, Galeria Grodzka): Sztuka Młodych; Obecność; ASP Dekada Sztuki; Miesiąc Malarstwa OW ZPAP; Małe Formy OW ZPAP; Rodzina; Pasja; Syndrom Milenijnego Przełomu OW ZPAP; Otwarte drzwi OW ZPAP; Dorobek Osiedla Przyjaźń; Duch i Sacrum DAP; Aktualności OW ZPAP; Didaskalia DAP; Wizje 2017; Malować przede wszystkim 2018; Obraz z Pracowni 2019.
Artystka prezentowała swoje prace w Polsce, we Francji i USA.