Opis:
DANUTA POPŁAWSKA
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; ukończyła Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Technikę malarską kształtowała również w Artystycznej Pracowni Leona Michny, a także na kursach w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz licznych plenerach z udziałem mistrzów.
„REFLEKSJE SCENICZNE”
Relacja pomiędzy dziełem sztuki scenicznej a jego odbiorcą to temat niewyczerpywalny – spośród wielu aspektów i możliwości jego ujęcia można również wybrać język, którym przemawiają sztuki plastyczne, aby podjąć próbę dokonywania syntezy refleksji i reminiscencji widza bądź słuchacza utworu muzycznego w formie jednego, nieruchomego obrazu, pozostającego teoretycznie przeciwieństwem ciągle zmieniającego się w czasie procesu istnienia dzieła scenicznego lub koncertu. Jednakże zauważyć należy, iż bardzo często obejrzane na scenie dzieło lub wysłuchany koncert widzimy po pewnym czasie – wracając do nich myślami – jako jeden obraz. W obrazie tym nie jest możliwe szerokie odniesienie się do skomplikowanej materii odebranego dzieła scenicznego – odbija się w nim to, co jest istotne dla konkretnego odbiorcy, w sposób wybiórczy i subiektywny. Po upływie czasu, pod wpływem nawarstwiania się kolejnych wydarzeń i gry pamięci obraz ten zmienia się, a refleksje i przemyślenia ewoluują, częściowo się zacierając i splatając się z efektami kolejnych przeżyć.
Wystawa „REFLEKSJE SCENICZNE” jest efektem zainteresowania artystki zmieniającym się w miarę upływu czasu oddziaływaniem na wyobraźnię i emocje obejrzanych spektakli teatralnych oraz wysłuchanych koncertów – głównie muzyki atonalnej. Subiektywna synteza przeżyć i przemyśleń autorki obrazów jako odbiorcy wydarzeń scenicznych znajduje wyraz na płótnie – prace plastyczne stanowić mają reminiscencję przedstawień i brzmień, emocję związaną z odczuwaniem atmosfery scenicznej; mogą określać nastrój będący efektem akcji, przedstawiać wspomnienie wywierającej szczególne wrażenia scenografii bądź wykreowanych postaci, a także „struktury i atmosfery” miejsc, w których „dzieje się” sztuka sceniczna.
Wiele obrazów spośród przedstawionych prac stanowiło część poprzedniej, indywidualnej wystawy autorki pt. „SCENIZM” w Cytadeli Warszawskiej, zaś we wrześniu 2018 r. wystawiono je pod tym samym tytułem w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej przy ulicy Siedmiogrodzkiej w Warszawie.