Opis:
Cykl obrazów „Zaklęte Prządki” inspirowany jest rezerwatem unikatowych skał piaskowcowych wytworzonymi wskutek erozji eolicznej.
W latach młodości zwiedzałem rezerwat „Prządki” w Odrzykoniu k/ Krosna. Wyróżniające się fantastycznymi formami skały i las zapisały się na trwałe w mojej pamięci. Niezwykła gama zieleni i szarości na omszałych piaskowcowych skałach była najwspanialszym obrazem. Wielokrotnie chodziłem do rezerwatu, aby przyglądać się tym niesamowitym obrazom wytworzonym przez naturę.
Przez wiele lat nie miałem okazji, aby wrócić w to miejsce. Ciągle jednak myślałem o „Prządkach” i o tych wspaniałych obrazach namalowanych przez naturę. Po wielu latach postanowiłem je namalować tak jak je zapamiętałem z lat młodości. Tak powstał cykl kilkunastu prac zatytułowanych „Zaklęte Prządki”.
Kilka tygodni temu miałem okazję pojechać tam jeszcze raz. Nic się nie zmieniło. Zaklęte „Prządki” oczarowują mnie i chyba każdego kto miał okazję je zobaczyć.
Paweł Górski – malarz, rysownik, ilustrator, projektant wnętrz.
Urodzony w 1955 w Lublinie. Ukończył PLSP w Lublinie oraz studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował w pracowniach profesorskich u Zofii Kowalskiej, Aleksandra Kozyrskiego, Jana Lisa i Grzegorza Pabla.
Uprawia malarstwo abstrakcyjne, rysunek, grafikę użytkową, ilustrację oraz projektuje wnętrza. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym, niedaleko Warszawy.
Artysta od początku swojej drogi artystycznej jest wierny technice enkaustyki. Enkaustyka to technika pracochłonna, która wymaga od twórcy nakładania farb na gorąco w spoiwie wosku pszczelego lub oleju. Dzięki takim zabiegom pozwala uzyskać trwałe i odporne na wilgoć rezultaty, a także zachować głębię i blask zastosowanej palety kolorystycznej.
Malarstwo Pawła Górskiego operuje charakterystycznymi dla koloryzmu plamami barwnymi. Na przestrzeni lat w twórczości artysty daje się zaobserwować stopniowe rozjaśnienie stosowanej palety kolorystycznej. Obrazy stają się bardziej intensywne, a kreska artysty zyskała jednocześnie ekspresję i spontaniczność.
Artysta prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Wystawy indywidualne:
1986 – pastel, rysunek, gwasz, tusz – Connecticut Art, Stamford Museum and Nature Center, USA
1990 – malarstwo, rysunek – Galeria Pablo Intraco I, Warszawa
1990 – malarstwo, rysunek – MPiK, Warszawa
1991 – malarstwo, rysunek – Galeria Imielin, Warszawa
1992 – malarstwo – „Junge Kunst aus Polen”, Biberach, Niemcy
1992 – malarstwo – Galeria Flik, Warszawa
1994 – malarstwo, grafika – Galeria Flik, Warszawa
1999 – malarstwo, grafika – Galeria Flik, Warszawa
2014 – malarstwo – Kolonia Artystyczna, Zalesie Dolne
2017 – malarstwo – Kolonia Artystyczna, Zalesie Dolne
2018 – malarstwo – Enkaustyka, Galeria Uległa, Warszawa
2018 – malarstwo – galeria rest. Karma
2018 – malarstwo – Wilanowska 25, Józefosław
2019 – rysunek – galeria rest. Odjazd, Piaseczno
2019 – malarstwo – „POWROTY” galeria 111 schodów, Lublin
2019 – malarstwo – „W poszukiwaniu natury” Fangorowka Ogród Bot., Powsin
2019 – martwa natura – Galeria Kolonia Artystyczna, Zalesie Dolne
Wystawy zbiorowe:
1986 – „Książka dla dzieci i młodzieży” – Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Ośrodka Sztuki, Pałac Kultury, Poznań
1986 – „Książka dla dzieci i młodzieży” – Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Ośrodka Sztuki, Mastraska Knihowa – Jina Nova Khina Praga – Czechosłowacja
1987 – plakat – MPiK Ściana Wschodnia, Warszawa