„Nie ma takiego wielkiego czynu, który by nie powstał z jakiegoś wielkiego marzenia”
Georges Dubamel
Szanowni Państwo!
Jest mi niezmiernie miło oddać w Państwa ręce katalog prezentujący
prace dzieci – uczestników III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego
“Stanisław Moniuszko – Polski Patriota”. Mam nadzieję, że krótki
przegląd zgłoszonych prac dzieci, zarówno tych powstałych w wyniku
współpracy z opiekunami, pedagogami oraz tych, pracujących samodzielnie,
zachęci do bezpośredniego kontaktu z dokonaniami młodych adeptów
sztuki.
Pragniemy tym wydarzeniem uczcić dwusetną rocznicę urodzin naszego wielkiego kompozytora i z jego dzieł wyłuskać wyczuwalną miłość do Ojczyzny. Ważnym było dla nas także danie szansy młodzieży na poznanie twórczości Stanisława Moniuszki, historii tamtego okresu, jak i zaszczepienie w ich sercach patriotyzmu.
Rozpiętość wieku, od 4 do 18 lat, ku zdumieniu wielu, jest atutem konkursu. Różnorodny ogląd prac obejmuje wielość natchnień, jakie zrodziły się pod wpływem obcowania z muzyką Stanisława Moniuszki. Zasłyszane i widziane oczyma dzieci obrazy przeważnie żyją i bawią mocnymi kolorami, a z każdej pracy wynurza się osobowość i oryginalność potraktowania danego tematu. Młodzież i dzieci, bez żadnych wahań, pokazują kolejny stopień swego spontanicznego rozwoju twórczego.
Skala prac jest bardzo różnorodna: portery, wnętrza, sceny teatralne, architektura. Zaobserwowaliśmy znaczne przywiązanie do portretu kompozytora. Wiele prac inspirowanych XIX wieczną muzyką, podkreśla kulturę, zwyczaje tego okresu oraz tradycje narodową, której podtrzymanie jest bardzo istotne.
Interesujące kompozycje plastyczne nadeszły z ośrodków i ognisk kształcenia artystycznego, z domów specjalnej troski, renomowanych liceów oraz od samych dzieci zainteresowanych konkursem.
Na ręce współorganizatora tego przedsięwzięcia – Centrum Promocji Kultury Praga-Południe – wpłynęło ponad tysiąc prac dzieci i młodzieży z Polski oraz wielu krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Grecji, Kanady, Kirgistanu, Litwy, Luksemburga, Szkocji i Ukrainy.
Konkurs wpisany jest w obchody stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości w ogólnopolskim programie “Niepodległa”.
Plastycy Koła Miłośników Muzyki przy ZPAP składają serdeczne podziękowania Panu Prezydentowi RP za Patronat Narodowy oraz innym instytucjom, prowadzącym zajęcia plastyczne z młodzieżą oraz wszystkim młodym adeptom sztuki z kraju i z zagranicy chcemy tą drogą, wyrazić wdzięczność za włożony trud i udział w tak szczytnym zadaniu.
Otwarciu tej pięknej i ciekawej wystawy towarzyszyć będzie chór “Canzonette” ze Szkoły I stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina pod batutą Elżbiety Siczek. To piękna klamra zamykająca uroczystość dzieci, na której rodzime “słowiki” zaśpiewają utwory Ojca Opery Polskiej na jego dwusetną, jubileuszową rocznicę urodzin.
Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia prac młodych twórców.
mgr Danuta Kącka
Komisarz wystawy