Opis:
„Przestrzeń i jej iluzja” to wystawa autorstwa rzeźbiarzy: Anny Wątróbskiej – Wdowiarskiej i Majida Jammoul. Artyści przedstawią szeroki wachlarz możliwości plastycznych, formalnych i artystycznych w interpretacji przestrzennej w odniesieniu do rzeźby (pełnej i w medalu) poprzez ciekawą aranżację wystawy i zestawienie konkretnych prac, artyści chcą położyć nacisk na różnorodność spojrzenia, interpretacji i wyrażania przestrzeni w sztuce rzeźbiarskiej.
Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska należy do grona najwybitniejszych medalierów, syryjsko-polski artysta Majid Jammoul jest autorem intrygujących rzeźb i monumentalnych realizacji pomnikowych. Łączy ich przyjaźń, wspólna pracownia, a przede wszystkim sztuka, znaczącym aspektem ich współpracy jest inicjatywa rozpowszechniania sztuki medalierskiej w krajach Bliskiego Wschodu. Przykładem są warsztaty medalierskie dla studentów i artystów w Damaszku IV .2011 i w Katarze w VI. 2014. ale w twórczości stanowią niezależne byty. Anna w swej pracy kieruje się emocjami, podczas gdy dla Majida najistotniejsza jest kontemplacja i przeżywanie formy.
Autorski tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Domu Artysty Plastyka odnosi się do dwu odmiennych sposobów kreowania przestrzeni i nawiązywania z nią relacji. Zasadnicze różnice wynikają ze specyfiki obu działów tej samej dyscypliny.
Medal i jego wieloboczna wersja zwana plakietką są według słownikowych definicji obiektami płaskimi, stąd artysta pragnący nadać im pozór przestrzenności staje przed niezwykle trudnym zadaniem. Anna Wątróbska dysponująca żywą wyobraźnią, intuicją i znakomitym warsztatem, potrafi wyczarować iluzję przestrzeni w medalach bitych. Efekt trójwymiarowości uzyskuje poprzez kontrast gładkiej płaszczyzny i wyrazistego reliefu. Mistrzowski modelunek form i ich przemyślane układy budują perspektywę. Wypukłości i wgłębienia ożywiają powierzchnię aranżując grę świateł i cieni. Przestrzeń w medalach lanych jest obecna w sposób bardziej odczuwalny. Dzieje się tak w wyniku eksperymentów dokonywanych przez pełną inwencji artystkę. Anna zmienia tradycyjny kształt, wprowadza prześwity, cięcia, wygina płaszczyznę zmniejszając dystans pomiędzy medalierstwem i małą formą rzeźbiarską.
Majid Jammoul najchętniej wypowiada się w rzeźbie o formie otwartej. Tworzy dynamiczne struktury linearne o płynnym dukcie i ruchliwości żywych organizmów. Dzięki takiej budowie mogą one swobodnie wnikać w przestrzeń, penetrować ją, zmieniać , zawłaszczać w charakterze integralnego elementu kompozycji. Innego postępowania wymaga zwarta , broniąca swej integralności bryła i formy jej pokrewne. Jak przełamać ich bezruch? Majid dba o to, aby każda strona rzeźby była atrakcyjna plastycznie i pobudzała wyobraźnię. W ten sposób prowokuje widza do zmiany punktu obserwacji. W trakcie jego wędrówki wokół obiektu powstaje wrażenie jego rotacji. Pojawia się też dodatkowy wymiar -czas.
Na zakończenie, pragnę wyrazić nadzieję, że pierwszy retrospektywny przegląd twórczości Anny Beaty Wątróbskiej- Wdowiarskiej i Majida Jammoula spotka się z uznaniem, na które w pełni zasługuje. – Maria Teresa Krawczyk
„Spontaniczność gestu, potrzeba wprowadzania przemyślanego ładu w porządkowaniu planów przestrzennych, scalanie formy, kontrastowanie drobnych, delikatnych kształtów z masywnymi, gładkimi powierzchniami, rytm, dynamika i monumentalność kompozycji – to definicja współczesnego medalu- ponieważ jestem rzeźbiarką, to są moje narzędzia do zbudowania prywatnej platformy kontaktu z innymi ludźmi.
…lubię się dzielić sobą z innymi, mam wrażenie, że jak tego nie robię to egzystuję, a nie Żyję. Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak moje medale są zwierciadłem moich emocji. We wszystkich autorskich pracach poruszam tematy bardzo mi bliskie, które “przeżyłam i przeżułam” w ciągu całego mojego dotychczasowego życia. Mam do nich bardzo osobisty i intensywny emocjonalnie stosunek. Staram się to zobrazować i uwypuklić poprzez świadomą i odpowiednią formę rzeźbiarską. Każdy temat, który poruszam nasuwa mi specyficzne ,indywidualne podejście do interpretacji jego istoty odpowiednim reliefem. Szukam również nowych form przekazu plastycznego, które podkreśli indywidualność każdego, nowopowstającego medalu. Takie ciągłe poszukiwania zapobiega skostnieniu w jakiejś konwencji plastycznej, ćwiczy umysł i sprawia, że człowiek uczy się i odkrywa ciągle coś nowego. Czuje się wiecznie młody i ciekawy świata”.
– Anna Wątróbska-Wdowiarska
Anna Beata Wątróbska – Wdowiarska, ur. 1960 w Warszawie
Rzeźbiarz – medalier. Członek Międzynarodowej Federacji Medalierstwa FIDEM oraz ZPAP. Od 20 lat współpracuje z Mennicą Polską S.A. oraz z Narodowym Bankiem Polskim, dla którego zrealizowała serię monet upamiętniających tragedię smoleńską (moneta złota z portretami Marii i Lecha Kaczyńskich). Obecnie realizuje serię monet z portretami królów polskich według medali, zamówionych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prace artystki znajdują się w zbiorach zagranicznych i krajowych muzeów oraz osób prywatnych. W dorobku artystycznym posiada ponad dwieście realizacji medali bitych. W swojej twórczości nie ogranicza się tylko do płaskiego reliefu, ale także realizuje przestrzenne formy rzeźbiarskie, od małej formy po monument.
“Fascynuje mnie ruch i dynamika w rzeźbie oraz jej relacje przestrzenne. Ruch to życie. W moich pracach dążę do podkreślenia i pokazania tego życia poprzez dynamikę wewnętrzną, wynikającą z układu elementów, ich relacji między sobą oraz w stosunku do przestrzeni. Życie zawieszone jest w przestrzeni i w czasie. Czas jest bardzo istotnym dla mnie wymiarem w rzeźbie. To jest czwarty wymiar. Rzeźbę oglądamy ze wszystkich stron, więc i w określonym wymiarze czasu. Dlatego pracując nad rzeźbą, zwracam uwagę na to, aby była ciekawa, niepowtarzalna i interesująca z każdej strony. Rzeźba jest formą przestrzenną samą w sobie, jednocześnie określa i organizuje przestrzeń, w której istnieje. Dynamiczne przenikanie się form z powietrzem nadaje rzeźbie sugestię ruchu i pokazuje jej żywotność. Tak jakby materia budowała, kształtowała, i rozwijała się w przestrzeni w miarę upływu czasu. Ten proces można zapisać w formie wykresu. Chciałbym uchwycić i uwiecznić go w formie rzeźbiarskiej na zawsze. Ruch i kształt tej linii jest efektem otaczającego nas życia. Ciągnie się ona od zarania świata, nie znamy jej początku ani końca. Ludzkość jest tylko jednym z jej elementów. Kwintesencją mojej działalności rzeźbiarskiej w związku z tym, jest stworzenie rzeźby linearnej, która się rozwija w przestrzeni i w czasie, tworząc diagram pewnych myśli i uczuć. W każdej mojej rzeźbie linearnej staram się, aby forma wyrażała moje przeżycia, refleksje oraz uczucia, była diagramem, w którym umieszczam moje myśli, zamieniając je w trwały materiał. Pomimo ich bardzo osobistego charakteru przypuszczam, że nie są one jednostkowe. Są ogólnoludzkie, dlatego do realizacji moich rzeźb pod kątem formalnym wybrałem abstrakcję. Poruszanie się w jej ramach daje mi możliwość wyrażania się bez granic. Abstrakcja jest formą rzeźbiarską działającą na zmysły wszystkich, jednocześnie w różnym czasie i przestrzeni dla każdego z osobna”.
– Majid Jammoul
Majid Jammoul, ur. 1948 w Rimat Hazem – Syria
Studiował malarstwo, grafikę, oraz rzeźbę w Centrum Sztuk Pięknych w Damaszku oraz rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Sztuk Pięknych w Syrii, Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP, Międzynarodowej Federacji Medalierów “FIDEM”. Wykładowca w departamencie rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Damaszku. Dyrektor Centrum Sztuk Plastycznych im. Adham Ismail w Damaszku. Prace rzeźbiarskie w zbiorach: British Museum w Londynie, Staatliche Kunstsammlungen – Dresden Niemcy, Muzeum Narodowe w Damaszku, Muzeum Sztuki Współczesnej, Dummar, Syria, Muzeum Latakii, Syria, Ministerstwo Kultury w Syrii, Muzeum Historyczne Miasta Warszawy, Muzeum Medalierstwa w Kremnicy, Słowacja, Muzeum Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ASP w Warszawie oraz w prywatnych zbiorach w różnych krajach.
Anna Wątróbska-Wdowiarska i Majid Jammoul “Przestrzeń i jej iluzja”
Galeria DAP
Mazowiecka 11a, Warszawa
wystawa czynna: 04-30.09.2018
wernisaż: 04.09.2018, godz. 18.00