Opis:
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na wystawę „ TRZY KONCEPCJE”, na której zaprezentują swoją twórczość Joanna Gołaszewska, Łukasz Majcherowicz i Grzegorz Mroczkowski. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Lufcik w dniach 26.03–10.04.2018. Poniżej przedstawiamy informacje o artystach, biorących udział w wystawie.
Joanna Gołaszewska
„Krajobraz traktowany umownie od lat stanowi jeden z moich istotniejszych pretekstów malarskich.
Natura jawi mi się jako wspaniała podpowiedź do twórczych poszukiwań.
Jej przetwarzanie, rozbudowywanie czy doprowadzanie do syntezy, poprzedzone obserwacją, zdumieniem, nieraz zachwytem daje możliwości nieograniczone- zawsze interesujące, odkrywcze, pobudzające wyobraźnię.
Przez ostatnie kilka lat maluję obrazy inspirowane rozległym krajobrazem Warmii. Jest to dla mnie pejzaż „uniwersalny”, na poły abstrakcyjny, gotowy do zapisu na płótnie.
Fascynują mnie rytm, harmonia, porządek zawarte w szerokich pasach pół, łąk przecinanych pionami drzew, samotnych alej ogromnych dębów, czy wysmukłych topól.
Intrygujący jest również koloryt otaczającej przyrody. Czasem jedna żółta plama kwitnącego rzepaku potrafi zbudować obraz. Innym razem szarości, zgaszone barwy zmierzchu, mgieł stają się głównym motywem, powodem powstawania moich płócien.”
Biografia:
Joanna Gołaszewska studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1983 – 1988. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Jacka Sienickiego, aneks z tkaniny w pracowni prof. Wojciecha Sadleya.
Od 1990 związana z warszawską ASP- obecnie prowadzi pracownię Rysunku dla Studentów I Roku. Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku i tkaniny.
Wybrane wystawy indywidualne:
2005 – Malarstwo „Wołyń” – Galeria Osobna Warszawa
2006—Malarstwo Pejzaże –Galeria Z Mannke Essen- Niemcy
2006—Malarstwo Galeria Aspekty- Warszawa
2006—Malarstwo Galeria 3A- Warszawa
2009 – Malarstwo Podziemie Kamedulskie, Warszawa
2010 – Malarstwo Galeria Galeria Warszawa
2010 – Malarstwo Galeria Test Warszawa
2011 – Malarstwo-Monotypie Galeria Ether Warszawa
2013 – Malarstwo, Instytut Nowaka- Jeziorańskiego, Warszawa
2016 – Malarstwo-Galeria 022,ZPAP Warszawa
Wybrane wystawy zbiorowe:
2007-„100 Wystaw „ Galeria Rogatka,Radom
2007-„W kręgu Akademii” Galeria POSK, Londyn, W. Brytania
2009- „Aktualny Obraz”- Galeria Królikarnia, Warszawa
2009- Malarstwo-Galeria Spokojna, Warszawa
2009-„Trinnale z Martwą Naturą”-Galeria BWA, Sieradz
2010- „Jesienny Salon Sztuki”-Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski
2012-„Osiem Ścian”-Galeria DAP, Warszawa
2013- 12 Peintres Polonais, Galerie Brenart, Bruxelles
2014 – Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu, Galeria Test, Warszawa
2016 – Konfrontacje Sztuki, Galeria Test, Warszawa
2017-Moje Zakopane, Miejska Galeria Sztuki, Zakopane
Łukasz Majcherowicz
„W malarstwie szukam wyrazu dla swoich uczuć i myśli. Staram się w najprostszy sposób osiągnąć harmonię barw. Kolor i forma konstruują geometryczne kompozycje. Konstrukcje w procesie powstawania organizuje geometria intuicyjna, odręczna, bez liniału. Moje obrazy są szukaniem miary rzeczywistości. Istotna jest dla mnie gra kolorów, którą porządkują stosunki liczbowe. Prosta wyliczanka prowadzi do stanu koncentracji. Staram się aby obraz stał się przedmiotem koncentrującym, który swoim działaniem wprowadza w stan kontemplacji. Z konstrukcji geometrycznych czasami wyłania się pejzaż lub raczej wspomnienie o nim.”
Biografia:
Łukasz Majcherowicz urodził się w 1965 r. w Warszawie.
Studia malarskie w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego oraz w pracowni malarstwa ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego w 1991 roku. W 1994 roku uzyskuje uprawnienia ministerialne do prowadzenia prac konserwatorskich w dziedzinie malarstwa ściennego.
Wykładowca Wydziału Malarstwa ASP w W-wie. W 2009 roku doktoryzował się i obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego.
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem sztalugowym i malarstwem monumentalnym.
Specjalizuje się w tradycyjnych, historycznych technikach malarskich.
Autor wielu polichromii ściennych autorskich, rekonstrukcyjnych oraz wykonawca prac konserwatorskich i renowacyjnych obiektów zabytkowych.
Wystawy indywidualne:
1986- „Malarstwo”- Galeria Wieża, W- wa;
1988- „Porysunki”, Galeria Rzeźby, W-wa;
1990- „Indie- Nepal”- Pracownia I. Jarosińskiej, W-wa;
1992- „Malarstwo”- DAP, W-wa;
1996- „Memento Vitae”- Galeria Brama, W-wa; „Malarstwo”- Galeria Art, W-wa;
1997- „Wędrówka”- Galeria Brama, W-wa; 2000- „Malarstwo”- Galeria 3A, W-wa;
2009- „Czarny, biały, czerwony, żółty i niebieski”- Galeria Działań, W-wa; 2
013- „Malarstwo i Rysunek”, Galeria Styk (ASP), W-wa;
2014- „Malarstwo”- Galeria GJB, W-wa; „Obrazy”- Galeria Centrum Promocji Kultury, W-wa;
2016- „In statu nascendi”- Galeria Centrum Promocji Kultury, W-wa.
Wystawy zbiorowe:
1993- „Aus der Asche gelesen- Polnische Malerei & Grafik zu dem Aufstand des Warschauer Ghettos 1943”, Merzig, Mainz, Köln (Niemcy);
1997- „Spojrzenia warszawskie”- Sukiennice, Kraków;
1998- „Turbo 9”- Galeria Miejska, Wrocław;
2004- „Postawy”- Galeria DAP, W-wa;
2007- „Within the Academy”- Galeria POSK, Londyn;
2009- „Aktualny obraz”, Królikarnia, W-wa;
2011- „Bliźniemu swemu”- Zachęta, W-wa;
2012- „W stronę światła”, Galeria Autograf, W-wa;
2013- „Freska- Dailyrastis Ant Sienos”, UNESCO Gallery, Wilno;
2014- „Bliźniemu swemu”, Zachęta, W-wa; „Miejsce Ludzie Klimat”, D.P.L. im. P. Picassa, W-wa; „Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu ”- Galeria Test, W-wa; „ASPW/WM15”- Galeria ASP, Galeria NEON, Wrocław;
2016- „Konfrontacje sztuki”- Galeria Test, W-wa;
2017- „Rozmowy o malarstwie”- Galeria Autograf, W-wa; „Co z tą abstrakcją”- Galeria Fundacji Stefana Gierowskiego, W-wa; „Niezależnie od sytuacji”- Galeria Autograf, W-wa; „Nieskończoność sztuki. Polski watek”- Muzeum Marka Rothko, Dyneburg, Łotwa.
Grzegorz Mroczkowski
„Nawiązanie do podstawowych form geometrycznych jest ryzykowną koniecznością. Poszukiwanie klasycznych pojęć geometrii zakodowanych w cywilizacyjnym DNA jest moim znakiem, opisem przefiltrowanej rzeczywistości i staje się punktem odniesienia dla innych artystów posługujących się językiem geometrii, która w obrazach dyscyplinuje i staje się przyczynkiem do rozważań o równowadze i porządku świata.
Dopracowałem się autorskiego stylu malarskiego, specyficznej techniki wykorzystania tempery żółtkowej na płótnie. Technika ta pozwala mi uzyskać głębię przenikających się warstw malatury dzięki właściwościom pigmentów laserunkowych i kryjących. Umiejętne stosowanie tej starej techniki pokazuje jej przydatność we współczesnym malarstwie a jednocześnie nadaje moim obrazom optyczną wibrację i zwiewność koloru. Klasyczne użycie materiałów (pędzel i farba), pozwala mi wnieść do geometrycznej struktury kontrolowany przypadek wynikający z gestu ręki. W obszarze stylistycznym doszedłem do uproszczenia, który nie jest zwykłym odwzorowaniem pejzażu. Jest to rodzaj impresji lub wizualizacji modelu myślowego opartego na matematycznej kalkulacji połączonej z intuicją. Nie redukuję poszczególnych elementów pejzażu. Tworzę rodzaj „zawieszonej perspektywy”, dopisując swój własny dyskurs pejzażu bliski strategii mappingu.”
Biografia:
Urodził się 1 maja 1966 roku we Włocławku. Szkołę podstawową ukończył w małym miasteczku na Kujawach, w Lubrańcu. W 1981 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W 1989 roku zdał egzamin wstępny na Wydział Malarstwa w ASP w Warszawie i kontynuował studia w pracowni profesora Stefana Gierowskiego do roku 1994, w którym otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Aneks pod kierunkiem profesora Edwarda Tarkowskiego w pracowni Technologii Malarstwa Ściennego (wyróżnienie).
W 1993 roku został powołany na stanowisko asystenta w macierzystej uczelni przez prof. Marzannę Wróblewską w pracowni Technologii i Technik Malarstwa Sztalugowego. W 1994 roku otrzymał I nagrodę na I Triennale Plastyki we Włocławku a w 2000 roku wraz z prof. Marzanną Wróblewską, nagrodę SARP i ALCRO-BECKRS za najpiękniejszą realizację malarstwa ściennego.
W 2001 roku na wydziale malarstwa ASP uzyskał kwalifikacje I stopnia. W 2003 otrzymał od prof. Wiesława Łuczaja propozycję utworzenia pracowni Technologii i Technik Malarstwa Sztalugowego i Ściennego w Instytucie Sztuk Pięknych przy Akademii Jana Kochanowskiego w Kielcach (dziś Uniwersytet Świętokrzyski im. Jana Kochanowskiego). W roku 2008 zostaje pracownikiem naukowym w Instytucie Edukacji Artystycznej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W roku 2009 obronił habilitację na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku otrzymuje stanowisko profesora APS.
Od 2015 roku bierze udział w międzynarodowych sympozjach naukowych i towarzyszących wystawach, organizowanych przez Dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach prof. Wiesława Łuczaja pt. „Geometria w dyskursie – dyskurs w geometrii”.
Brał udział w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych i w ponad trzydziestu indywidualnych.
Ważniejsze wystawy zbiorowe:
2002 – Statna Galeria, Banska Bystrzyca, „Malba a Grafika”.
2004 – Galeria DAP, Warszawa.
2005 – Galeria BWA, Sandomierz – „Kwietniowa Translokacja”.
2007 – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, 100 wystaw w Akademickiej Galerii Sztuki – Rogatka”.
2008 – Warszawa – ASP, Wydział Malarstwa – 100 procent
malarstwa, jubileusz 60-lecia Wydziału Malarstwa.
2009 – Warszawa – Muzeum Rzeźby im Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie; „Aktualny Obraz”.
Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu, Petersburg
2012 – Galeria „Zamek” w Reszlu, Oddział Muzeum Warmii i Mazur, Konkret/System.
2014 – Galeria „XS”, Instytut Sztuk Pięknych w Kielcach – GRID.
2015 – Galeria BWA Ostrowiec Świętokrzyski – Konkret, Dyskurs, Relacja
Galeria XS, Instytut Sztuk Pięknych w Kielcach- Interferencje.
2016 – Galeria XS, Instytut Sztuk Pięknych w Kielcach, GRID –wystawa towarzysząca 2 Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Artystycznej – Geometria w dyskursie-dyskurs w geometrii.
2017 – BWA, Linia, tworzywo wyrazu – Częstochowa.
Ważniejsze wystawy indywidualne:
2002 – Galeria Aspekt, Warszawa – „Prace na papierze i płótnie”.
2004 – Akademicka Galeria Sztuki, Kielce – „Malarstwo”.
2007 – Oficyna Malarska, Warszawa – „Malarstwo”.
2010 – Galeria XS, Instytut Sztuk Pięknych Kielce – „Malarstwo”.
2012 – Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Przemyśl – „Malarstwo”.
2013 – Galeria Amfilada MOK, Olsztyn – „Malarstwo”.
2014 – Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Przemyśl – „.Malarstwo Monumentalne”.
2016 – Galeria Akademicka ATH, Bielsko-Biała – „Malarstwo”.
2017 – Galeria S8, Warszawa – COLOURS IN THE QUARTET
2002 – Galeria Aspekt, Warszawa – „Prace na papierze i płótnie”.
2004 – Akademicka Galeria Sztuki, Kielce – „Malarstwo”.
2007 – Oficyna Malarska, Warszawa – „Malarstwo”.
2010 – Galeria XS, Instytut Sztuk Pięknych Kielce – „Malarstwo”.
2012 – Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Przemyśl – „Malarstwo”.
2013 – Galeria Amfilada MOK, Olsztyn – „Malarstwo”.
2014 – Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Przemyśl – „.Malarstwo Monumentalne”.
2016 – Galeria Akademicka ATH, Bielsko-Biała – „Malarstwo”.
2017 – Galeria S8, Warszawa – COLOURS IN THE QUARTET