Opis:
10-27.02.2018 / GALERIA 022
„ŻUPAN JUPKA KARABELA”
Wystawa ubiorów historycznych
ANNA WĄSEK i MICHAŁ BARAŃSKI
“Kostiumografia stała się naszą pasją nagle i niespodziewanie. Zaczęliśmy od prostych wykrojów z X-tego wieku. Jednak nasze zainteresowania szybko poszybowały w kierunku XVI-XVII wieku. Zaczęliśmy studiować historyczne traktaty, zgłębialiśmy wykroje, poznawaliśmy, jakie wzory i materiały wtedy stosowano. Od początku przyświecała nam dewiza by szyć zgodnie z duchem epoki, wykorzystując głównie materiały, jakie wtedy występowały.
Często realizując zamówienie, poszukiwania idealnego materiału mogą trwać nawet miesiąc. Zdarza nam się korzystać z materiałów ręcznie tkanych, a także sprowadzanych z Czech i Gruzji. Staramy się, aby stroje, które szyjemy były trwałe, gdyż jesteśmy świadomi, że będą one wykorzystywane na przykład przez rekonstruktorów historycznych. Jest to pewnego rodzaju sztuka użytkowa. Każda kreacja jest inna i niepowtarzalna, wykańczana ręcznie, dopasowana stricte do sylwetki osoby, dla której szyjemy. Do tworzenia kostiumu podchodzimy kompleksowo. Jesteśmy w stanie ubrać każdego od kostek aż do głowy.
Krawiectwo historyczne niesie ze sobą także pewne kontrowersje. Jest to wykorzystywanie futer naturalnych. Udało nam się jednak znaleźć rozwiązanie tego problemu. Nie stosujemy futer ekologicznych, gdyż stroje mają być jak najbardziej zgodne historycznie. Jednak gdyby zerknąć na szafy naszych Babć lub Mam, lub poszukać w second-handach to można by odnaleźć spore ilości leżących od dziesiątek lat futer. Nikt już ich nie nosi, często są przetarte na rękawach, lub lekko podarte. My wykorzystujemy takie futra by tworzyć obszycia lub kołpaki. Dajemy im nowe życie.”
Anna Wąsek
Studentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
Michał Barański
Student Wydziału Fizjoterapii na II Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
“Młodzieńcza fascynacja strojem historycznym połączona z dociekliwością konserwatora sztuki i precyzją lekarza zaowocowała powstaniem IGŁY NICI.
Działają wspierani przez przyjaciół i kolegów z obu uczelni.
Urzekła mnie ich pasja, dlatego serdecznie zapraszam do galerii 022, 10.02.2018 o godz. 18. na wernisaż prezentujący historyczne kostiumy.”
Ula Święcicka