Opis:
Niezwykła ekspozycja polsko-etiopskiego małżeństwa przyjechała na Mazowiecką prosto z Etiopii – tego odległego od nas zakątka świata, gdzie czas płynie nieco wolniej, gdzie ludzie żyją wciąż wedle biblijnych zasad, gdzie duchowość jest nadal bardzo ważną stroną codziennego życia człowieka. Malarstwo tych dwojga artystów jest tego dowodem.
Barbara jest krakowianką. Z Worku poznali się w latach sześćdziesiątych podczas studiów na Krakowskiej ASP i wyjechali razem do Etiopii. Tam mieszkają i tworzą od lat wystawiając swoje prace w renomowanych galeriach całego świata. Ich prace są jakże różne, a jednak dopełniają się w nadzwyczajny sposób.
Najbardziej ekscytującym przedsięwzięciem obojga artystów jest dążenie do osiągnięcia równowagi między nowoczesnymi środkami wyrazu artystycznego a tradycyjnym – można by rzec, atawistycznym, od niepamiętnych czasów stosowanym przez malarzy starożytnej Etiopii – sposobem wyrażania obiektu poprzez kolor. Prace obojga artystów wydają się być bliskie celu, jakim jest stworzenie takiej nowoczesnej sztuki etiopskiej, która wykorzystując wszystkie subtelności dzisiejszej wrażliwości artystycznej, byłaby zarazem logiczną kontynuacją, choć w żadnym wypadku nie kopią, wysublimowanych dokonań przeszłości.
Obrazy Worku Goshu wykazują wielką różnorodność co do tematu i sposobów jego malarskiego rozwiązania – czy będzie to portret, pejzaż, czy wolna kompozycja. Artysta skłania się ku impresjonistycznemu traktowaniu swych zasadniczo realistycznych motywów. Ale nawet gdy uprawia malarstwo abstrakcyjne, jego wizja, wyrażona za pomocą kolorystycznego dywizjonizmu, krystalizuje się w zwartych, precyzyjnych formach.
Malowane na deskach ikony Barbary Goshu, pomyślane początkowo jako pastiszowy eksperyment malarski, szybko okazały się być sposobem artystki na poważne pogłębianie formy malarskiej i zaowocowały coraz silniejszym zaangażowaniem w uwspółcześnianie wątków tradycyjnej sztuki etiopskiej.
Dzięki wyjątkowej wrażliwości artystycznej Barbary Goshu i jej wybitnym zmyśle adaptacji to, co początkowo było imitacją, wnet przerodziło się w silnie zindywidualizowany język malarskiej wypowiedzi.
Wystawę, która towarzyszy XIX Międzynarodowej Konferencji Etiopistycznej odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 24 – 28 sierpnia, otworzy Ambasador Polski w Etiopii, Pan Jacek Jankowski, oraz Konsul Honorowy Etiopii w Polsce, Dr Roman Rojek, jej główny sponsor.