Opis:
Lili i Wiesław Fijałkowscy
“Pół wieku razem ze sztuką”
Wystawa w dniach 2-18.02.2024
Wernisaż 9 lutego, godz. 18:00
WYSTAWA “PÓŁ WIEKU RAZEM ZE SZTUKĄ”
Pół Wieku jest to zarazem dużo i mało w kosmicznej skali. Podążać za swoimi marzeniami i możliwością ich realizacji jest to wielkie szczęście dla artysty. 2021 rok był w moim i Wiesia życiu rokiem wyjątkowym. W sierpniu 2021 roku obchodziliśmy naszą 50- rocznicę ślubu, a w listopadzie tegoż roku Wiesiek niespodziewanie odszedł. Był to dla mnie szok i niepowetowana strata. Odszedł nie tylko mój mąż, ale i mój przyjaciel, z którym razem kroczyliśmy po naszej drodze twórczej. Zawsze byliśmy dla siebie wsparciem i ostoją. Wspieraliśmy się nawzajem we wszystkich naszych poczynaniach i chociaż nie raz mieliśmy osobne zdania, co do istoty naszych idei i kierunku w sztuce, to zawsze mogłam liczyć na szczere oceny tego, co robiliśmy. Nigdy nie było miedzy nami rywalizacji, a zawsze było zrozumienie i szacunek. Każdy z nas mógł liczyć na pomoc i zdrową krytykę od partnera i to było tym, co nas spajało w twórczości i w życiu.
Lili Fijałkowska (1949)- Retrospektywa
„Ceramiką zajmuję się od lat 80-tych, zaczynałam od malowania na porcelanie, potem zajęłam się gliną. To ewoluowało, teraz robię duże rzeźby, pomniki, w kamieniu i w brązie. Jeżeli chodzi o malarstwo, to maluję od dzieciństwa. Zajmuję się też grafiką, grafiką komputerową i muralami.
Nie lubię wchodzić w ramy, zawsze poszukuję czegoś nowego, interesują mnie te rzeczy, których jeszcze nie robiłam. Zmieniam techniki, nie szufladkuję się. Człowiek twórczy musi się rozwijać. Ciągle odkrywam dla siebie coś nowego, czego nie robiłam przedtem. Jeżeli za długo maluję, to muszę odstawić sztalugi i zająć się gliną. Jak za długo robię w glinie, to przechodzę na grafikę komputerową, fascynują mnie szczególnie fraktale.”
Lili Fijałkowska
Lili Fijałkowska urodziła się w Kijowie, Liceum Plastyczne ukończyła w swoim rodzinnym mieście, a studia wyższe na wydziale grafiki Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. I. Fiodorowa. Zajmuje się malarstwem, grafiką i ceramika unikatową. Jest aktywną uczestniczką nowego kierunku w sztuce współczesnej – decentryzmu.
W 1985 roku została nagrodzona na IV Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu za prace „Hebany”.
Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych i muzealnych w Polsce, USA, Niemczech, Izraelu, Holandii, Francji, Kanadzie i w Rosji.
Uczestniczy w międzynarodowych plenerach i sympozjach malarskich i ceramicznych.
W latach 1996–1999 była dyrektorem i głównym koordynatorem w fundacji „Survivors of the Shoah Visual History Foundation”, którą założył Steven Spielberg.
Wiesław Fijałkowski (1946-2021) – Pro Memoria
„Wiesław zajął się ceramiką i rzeźbą trochę później. Bardzo dużo inspiracji w tym kierunku dały mu liczne plenery wrocławskiej ASP, na które jeździliśmy i mieliśmy tam duże grono przyjaciół. To oni byli głównym bodźcem dla jego twórczości. Za czasów komuny braliśmy udział w Biennale Ceramiki w Zamku Książ, wystawach w Orońsku. Niestety, niewiele zostało prac z tamtych lat.” Lili Fijałkowska
Wiesław Fijałkowski był absolwentem Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. I. Fiodorowa. Swoją drogę twórczą rozpoczął zajmując się głównie ceramiką artystyczną i rzeźbą unikatową. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych i muzealnych na świecie. W swojej twórczości wykorzystywał bogactwo formy, jej prostotę i klarowne aspekty. Uzyskiwał subtelne kolory w rzeźbach ceramicznych, które nawiązują do kolorów ziemi, skąd pochodzi glina, tworzywo, w którym pracuje. W swoich pracach przedstawiał świat w sposób nadzwyczaj sugestywny – w formie czystej i trochę surowej, co upodabnia je do świata współczesnego, trochę jakby futurystycznego. Wraz z żoną Lili był uczestnikiem międzynarodowego ruchu w sztuce współczesnej – decentryzmu.